Ala­jär­vel­lä kan­sain­vä­li­set rek­ry­mes­sut – ta­voit­tee­na löytää opis­ke­li­joil­le har­joit­te­lu­paik­ko­ja

Alajärvi
Rekrymessut järjestetään Jamin Alajärven toimipisteessä. Arkistokuva.
Rekrymessut järjestetään Jamin Alajärven toimipisteessä. Arkistokuva.

Järviseudun kansainvälisillä rekrymessuilla kohtaavat kansainväliset opiskelijat ja alueen yritykset.

Messut järjestetään 30.10. Hubi25:ssä, joka sijaitsee Jamin Alajärven toimipisteen yhteydessä.

Tapahtuma kokoaa yhteen työharjoittelupaikkoja tarjoavia yrityksiä ja toimijoita eri aloilta sekä opiskelijoita, jotka tarvitsevat harjoittelupaikkoja opintojensa loppuun saattamiseksi.

– Rekrymessujen tavoitteena on kannustaa järviseutulaisia yrityksiä ja organisaatioita tarjoamaan opiskelijoille harjoittelupaikkoja. Samalla mahdollistuu yrityksen kansainvälistymisaskeleen ottaminen, aluekehittäjä Marjo Vistiaho SeAMKin Maakuntakorkeakoulusta kertoo.

Hän myös muistuttaa, että onnistuneet harjoittelujaksot ovat usein yrityksille erinomainen väylä työntekijän palkkaamiseen.

Vistiahon mukaan näytteilleasettajiksi kutsutaan yrityksiä, julkisia organisaatioita, yhteisöjä, yhdistyksiä ja muita toimijoita, joilla on valmius tarjota vähintään yksi työharjoittelupaikka seuraavan vuoden aikana.

Tapahtumassa kuullaan kansainvälisille opiskelijoille suunnattu tietoisku yrittäjyydestä.

Luvassa on myös tietoa Leader Aisaparin hankerahoituksen tarjoamista mahdollisuuksista.

Mainos
Järviseutu-lehden pelit

Pelaa Järviseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä