Lukuhaasteeseen voivat osallistua kaikenikäiset ja lukemisen sijaan kirjoja voi myös kuunnella. Arkistokuva.
Alajärven kaupunginkirjastossa on alkanut lukuhaaste. Kyseessä on leikkimielinen koko vuoden kestävä lukuprojekti, jossa lukijalle tarjotaan 50 erilaista tapaa valita uutta luettavaa.
Kirjastosta, joko Alajärveltä tai Lehtimäeltä, saa lukuhaastevihkosen, johon kerätään merkintöjä luetuista kirjoista. Kohtia on 50, joista tavoitteena on saavuttaa vähintään 20. Yhdestä kirjasta saa yhden merkinnän. Haasteeseen käyvät kaikki kirjallisuuden lajit ja kirjoja voi joko lukea tai kuunnella.
Kirjastosta luvataan, että vähintään 20 haastekohtaa suorittaneiden kesken arvotaan pieniä palkintoja. Kirjaston somessa annetaan vuoden aikana lukuvinkkejä.