Tilaajille

Ala­jär­ven nuo­ril­ta katosi suo­sit­tu il­lan­viet­to­paik­ka – Ris­teys­paik­ka on pu­las­sa, mutta tun­ne­lin päässä näkyy valoa

Alajärvi
Risteyspaikka oli viimeksi auki joulukuun lopulla ja kävijöitä oli silloin lähes sata. Erkki Peltoniemen mukaan tarvetta kokoontumispaikalle on edelleen.
Risteyspaikka oli viimeksi auki joulukuun lopulla ja kävijöitä oli silloin lähes sata. Erkki Peltoniemen mukaan tarvetta kokoontumispaikalle on edelleen.

Alajärven keskustassa toimiva Risteyspaikka on pulassa.

Nuorten suosima kokoontumispaikka on joutunut sulkemaan ovensa, eikä jatkosta ole varmuutta.

Risteyspaikan puuhamies Erkki Peltoniemi toivoo, että tilanne muuttuisi jo lähiaikoina. Pientä valoa on tunnelin päässä näkyvissä ja suunnitelmia tehty.

– Jos saisimme vapaaehtoisia kasaan, voisimme alkaa pitää ovia auki edes lauantai-iltaisin.

Peltoniemen mukaan tervetulleita vapaaehtoisiksi ovat kaikki täysi-ikäiset nuorten kanssa toimimisesta kiinnostuneet, vaikkapa alan opintoja suunnittelevat.

Työntekijä puuttuu

Risteyspaikka on ollut olemassa vuodesta 2004.

Alkuvuosina toimintaa pystyttiin pyörittämään vapaaehtoisvoimin. Sen jälkeen työntekijä on palkattu palkkatuen turvin.

Nyt ovet on jouduttu sulkemaan, koska työntekijää ei ole.

Edellinen työntekijä lopetti joulukuun lopulla.

Sen jälkeen toiminnasta vastaava yhdistys Järvipohjanmaan Risteyspaikka ry. ei ole pystynyt ottamaan uutta työntekijää, koska se ei ole saanut palkkatukea työllisyysalue Kympin määrärahojen loputtua.

Peltoniemi ja yhdistyksen sihteeri Piia Talosela ovat kuitenkin toiveikkaita, että työntekijä vielä löytyy ja ovet pystytään taas avaamaan entiseen tapaan.

– Viimeisenä iltana täällä kävi lähes sata nuorta, joten tilalle on kyllä tarvetta ja kysyntää, Peltoniemi sanoo.

Erkki Peltoniemi ja Piia Talosela toivovat, että Risteyspaikka saadaan pian taas auki.
Erkki Peltoniemi ja Piia Talosela toivovat, että Risteyspaikka saadaan pian taas auki.
Kuva: Saila Collander

Kulut juoksevat

Työntekijän lisäksi puutetta on rahasta.

Vuokra-, sähkö- ja nettikulut juoksevat koko ajan, vaikka tilat ovat enimmäkseen tyhjillään.

Peltoniemen mukaan laskut on saatu maksettua eri tahoilta tulevien avustusten turvin, mutta tulevaisuus on niidenkin suhteen epävarma.

– Aina on jotain jostain kuitenkin tullut ja eteenpäin on päästy.

Alusta asti Risteyspaikalla piipahtaville on ollut tarjolla ilmaista kahvia ja voileipiä.

Osan tarvittavista tarvikkeista yhdistys on saanut lahjoituksena, osan se on joutunut ostamaan.

Täysin toimintaa vailla Risteyspaikka ei nytkään ole. Siellä järjestetään ruokajakoja noin kahden viikon välein.

Peltoniemi kertoo, että kauppojen ylijäämätuotteita on jaettu vuodesta 2014 ja avun tarve on kasvanut koko ajan.

– Noin 50 hakijaa on ollut enimmillään.

Risteyspaikkaa on pidetty samoissa tiloissa koko sen pian 21-vuotisen historian ajan. Alun perin tiloissa toimi pizzeria.

– Siivousta ja remonttia tehtiin heti toiminnan alettua, lisää remonttia kymmenen vuotta sitten, Peltoniemi kertoo.

Ilmoita asiavirheestä