Ala­jär­vi ra­ken­taa mo­der­nin hyb­ri­di­puis­ton ne­li­jal­kai­sil­le - pa­lo­ta­lo otetaan uu­sio­käyt­töön

Alajärven vanhan Palotalon tulevaisuus on ratkeamassa. Talo voi muuntua koko Järviseudun aluetta palvelevaksi Vuff-parkiksi, jonka suunnittelu ideasta toteutukseen on alkamassa. Vuff-parkin mahdollisuudet myös valtakunnalliseksi ketjuksi on huomioitu. ARKISTOKUVA
Alajärven vanhan Palotalon tulevaisuus on ratkeamassa. Talo voi muuntua koko Järviseudun aluetta palvelevaksi Vuff-parkiksi, jonka suunnittelu ideasta toteutukseen on alkamassa. Vuff-parkin mahdollisuudet myös valtakunnalliseksi ketjuksi on huomioitu. ARKISTOKUVA

Aloite modernista hybridipuistosta rakennuksineen on tullut asukkailta.

Nimensä mukaisesti hybridikoirapuisto yhdistäisi monia toimintoja. Se rakentuisi vapautuvan palotalon ympäristöön ja myös sen sisälle. Hybridipuistossa olisi koirakahvila, jossa on tarjolla myös koirille välipalaa, sisäpuisto koirille, koirien kiipeilytelineitä ja muun muassa koirien trampoliini ja agility-rata.

Erityisen hyvänä kansalaisaloitteessa on pidetty palotalon letkujenkuivaustornia, jossa nelijalkaiset omistajineen voisivat tehdä aktiiviporrasharjoituksia.

– Hienoa on myös se, että palotornin huipulta pääsee katsomaan, mikäli koirapuiston koirista joku on päässyt karkuteille, toteaa aloitteen tekijä.

Hybridikoirapuistoon on suunnitteilla myös koirahotelli, johon rakennuksen vapautumisen lähestyessä haetaan yrittäjää.

Koirahotellin yhteydessä olisi myös nelijalkaisten ja muiden eläinten tarvikkeiden kirpputori.

– Myös ulkoaluetta tulee kehittää. Koiraparkki voisi ulkona sijaita nykyisen lasten leikkipuiston vieressä. Lapsille olisi varmasti iloa leikkipuistosta, toteaa aloitteen tekijä.

Hybridikoirapuisto on tulossa teknisen lautakunnan esityslistalle lähiaikoina. Toivomme, että hypridikoirapuiston toimintaa tulisi yhä lisää toimintavinkkejä ja keskustelua.

Ilmoita asiavirheestä