Yleisurheilun lajikarnevaalit kokoavat vuosittain yli tuhat yleisurheilijaa kilpailemaan ja oppimaan uutta omasta lajista.
Lajikarnevaalitapahtuma on erinomainen leiritys- ja koulutustapahtuma niin urheilijoille, vanhemmille kuin seurojen ohjaajille ja valmentajille.
Viikonlopun lajikarnevaaleissa Ankkurien urheilijat olivat hyvin esillä.
Oma ennätys toi arvokisapaikan
Pihtiputaalla keihäskarnevaalien pääkilpailussa Ankkurien Aleksi Yli-Mannila karsi paikasta 22-vuotiaiden EM-kilpailuun Espooseen.
Sunnuntain karsintakisa oli Aleksin kesän parasta tekemistä.
Toisella kierroksella syntyi oma ennätys 77,78, jolla irtosi pääkilpailun neljäs sija ja samalla kisapaikka Espooseen.
Vielä neljäskin heitto meni 77,76. Kilpailun voitti Vimpelin Vedon Toni Kuusela kesän parhaallaan 84,37.
Kolme seuraennätystä
Kaustisella moukarikarnevaalien pääkilpailussa Juhana Karjanlahti heitti miesten kilpailun viidenneksi tuloksella 67,08.
Oma ja samalla seuraennätys parani reilun metrin. Juhanalla oli kilpailussa ”henki päällä”, sillä moukari lensi yliastutuilla vieläkin pitemmälle.
Hanna Siirilä oli T15 sarjan (3 kg) kilpailun ykkönen lähes kesän parhaallaan 53,08.
Kilpailun toinen oli Ilmajoen Kisailijoiden Olivia Laasanen tuloksella 52,83. Olavi Yli-Mannila oli M19 sarjan (6 kg) kilpailussa neljäs tuloksella 54,41.
Hyvä kulku päällä
Jämsän kestävyysjuoksukarnevaaleilla Antti Ihamäki kävi luennoimassa valmentajille ja juoksijoille gradustaan, joka käsittelee keskimatkanjuoksijan voimaharjoittelua.
Kouluttamisen lisäksi Antti lähti mukaan 10 000 metrille, jossa hänellä oli hyvä kulku päällä, kun ennätys parani 11 sekuntia. Nyt oma ja seuraennätys kirjataan lukemin 29.28,03.
Seuraavaksi Antti juoksee Belgiassa 5000 m.
Viola Takala teki Jämsässä kaksi komeaa omaa ennätystä.
T15 sarjan 800 m:n juoksussa Viola oli toinen ajalla 2.20,77. Ennätys parani noin kolme sekuntia.
2 000 m:lla Viola oli vielä viides ajalla 7.05,25, joka on samalla uusi seuraennätys. Violan oma ennätys parani peräti 40 sekuntia.
Ilona Takala oli yhdestoista N17 sarjan 1500 m:n juoksussa ajalla 5.18,52.