Ame­rik­ka­lai­nen kuoro Ala­jär­ven kir­kos­sa

Kirkko Soi 2015 -tapahtumassa Alajärvellä konsertoi kuoro Yhdysvalloista ja Kanadasta. Hoitava, hyvän olon konsertti ja kuorovierailu Yhdysvalloista ja

Kanadasta virittää Alajärven seurakunnan vuositeemaa ”Kirkko soi -2015!” upealla tavalla perjantaina 14.8. alk. klo 18 Alajärven Gabrielin kirkossa.

– Olin 13-vuotias, kun vanhempani muuttivat Alajärveltä Amerikkaan ja tällä hetkellä asun Birch Bayssa Washingtonissa, Markku Kanervikkoaho kertoo.

Kuoron puuhamiehenä tunnettu Markku muistelee, että kuorovierailuja on tehty Suomeen ennenkin vuosina 2003, 2010 ja 2013. Nytkin kuorokiertue vierailee seitsemässä eri kirkossa sekä pohjoisen että etelän suuntaan.

Kanervikkoaho on myös suomalainen Vietnamin sodan veteraani ja tämä kokemus on värittänyt hänen elämäänsä monella tapaa.

Markun haastattelu kuullaan Kotikirkon kanavalla Järviradiossa torstaina 13.8. kesäaikaan klo 18.

Kuorossa laulaa 25-30 henkilöä ja he tulevat eri puolelta Kanadaa ja Yhdysvaltoja.

Kuoron taiteellinen johtaja on Sibelius-Akatemian kasvatti, muusikko ja kanttoriurkuri Terhi Miikki-Broersma. Matkanjohtaja on Jukka Joensuu ja rovasti tulee kuulemma lännen risukoista. Nyt kaikki nauttimaan upeasta kuoromusiikista. Ohjelma 10 euroa. -Tiina Paalijärvi

Mainos
Järviseutu-lehden pelit

Pelaa Järviseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä