Alajärven Ankkurit jatkoi hankintojaan Seinäjoen JymyJussien raunioilta.
Seura tiedotti maanantaina, että tänä vuonna Itä–Länsi-ottelussa pelannut Matias Litmanen pelaa ensi kaudella Ankkureissa. Sopimus on yksivuotinen.
– Mahtavaa tulla Alajärvelle ja liittyä joukkueeseen. Alajärvellä on pientä pesisbuumia havaittavissa, ja toivottavasti se saa lisää tuulta alleen ensi kaudella, Litmanen sanoo Ankkureiden verkkosivuilla.
Litmanen pelasi JymyJusseissa numerolla kaksi ja ulkopelissä kolmospolttajana. Hän toi kauden aikana 24 juoksua ja löi 135 kärkilyöntiä.
Siilinjärven Pesiksen kasvatti on pelannut Superpesiksessä JymyJussien ja SiiPen lisäksi myös Sotkamon Jymyn, Koskenkorvan Urheilijoiden, Haminan Palloilijoiden ja Kiteen Pallon riveissä.
Ankkurit julkaissut kahdeksan pelaajasopimusta
Ankkurit oli jo aiemmin hankkinut JymyJusseista Markus Hallasuon ja Toni Marjamäen.
Ankkureiden tämän vuoden pelaajista Viljo Sillanpää ja Juho Ihamäki lopettivat pelaajauransa, Petteri Kortelainen siirtyi Kiteen Palloon ja Lauri Ihamäen ura jatkuu muualla.
Ankkurit on julkaissut ensi kauden pelaajista JymyJussit-kolmikon lisäksi Tuukka Etulan, Elmeri Iivosen, Onni Juurakon, Joona Peltokankaan ja Jere Peltomäen sopimukset.