Ar­pais­ten patikka avaa syys­lii­kun­ta­kau­den - ensi vuonna juh­la­vuo­si

Soini
Arpaisten patikan järjestelyistä vastaavat yhteistyössä Parviaisen kyläyhdistys, Saurun Seudun maa- ja kotitalousseura sekä Soinin kunta.
Arpaisten patikan järjestelyistä vastaavat yhteistyössä Parviaisen kyläyhdistys, Saurun Seudun maa- ja kotitalousseura sekä Soinin kunta.
Kuva: Aarre Löytömäki

Suosittu syksyinen patikkatapahtuma järjestetään Soinissa jo 29. kerran. Vakiintuneen tavan mukaan liikkeelle lähdetään syyskuun toisena lauantaina eli tänä vuonna 9. syyskuuta. Patikoijat voivat liikkua valitsemallaan reitillä omaan tahtiin luonnosta nauttien.

Perinteisiä reittivaihtoehtoja on kolme: Arpainen (28 km), Löytömäki (19 km) ja Läskilampi (14 km). Tänä vuonna ohjelmassa ei ole lyhyempää perhepatikkaa, vaan se järjestetään järjestelysyistä ja osin yleisön pyynnöstä myöhemmin syysloman aikaan.

Patikan reitti polveilee Ison Koirajärven ja Arpaisten kauniiden harjumaisemien kautta kohti Löytömäkeä. Entisen Vaasan läänin toiseksi korkeimmalta mäeltä polku laskeutuu Löytöjoelle ja edelleen Matosuolle.

Matosuolla voi uusittuja pitkospuita kävellen ihailla aapasuon luontoa. Läskilammelta reitti kulkee Kaihiharjun kautta kohti Soinin keskustassa sijaitsevaa yhteistaloa. Maastoruokailu on Kaihiharjulla ennen viimeistä osuutta.

Ensi vuonna juhlavuosi

Soinin yhteistalo, Multiantie 29, toimii tapahtuman keskuspaikkana, josta on yhteiskuljetus lähtöpaikoille. Kuljetukset reiteille lähtevät yhteistalolta klo 9. Multiantieltä on opastus yhteistalolle. Kaikkien osallistujien on käytävä ilmoittautumassa yhteistalolla klo 8.00–8.30 välisenä aikana.

Osallistumismaksuun sisältyvät bussikuljetukset lähtöpaikoille, mehut reitin varrella, maastoruokailu, sauna ja uinti Soinin kuntotiloissa, kunniakirja sekä osallistumistuote. Läskilammella ja yhteistalolla on myös maksullista huoltoa.

Lisäksi kaikkien osallistuneiden kesken arvotaan kolme ilmaista osallistumista vuoden 2024 Arpaisten patikkaan. Järjestäjät lupailevat, että ensi vuonna patikka järjestetään hieman juhlavammin, koska kyseessä on silloin 30. Arpaisten patikka.

Patikan järjestelyistä vastaavat yhteistyössä Parviaisen kyläyhdistys, Saurun Seudun maa- ja kotitalousseura sekä Soinin kunta. Tapahtumaa turvaamassa on SPR:n ryhmä.

Mainos
Järviseutu-lehden pelit

Pelaa Järviseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä