Asko Ran­ta-aho kir­joit­ti kirjan idea­rik­kaas­ta isäs­tään, jolla oli elä­mäs­sään seit­se­män eri am­mat­tia: ”Yksi kun loppui, hän löysi aina toisen”

”Vakkamestari Jalo Ranta-ahon tarina” on ensimmäinen Asko Ranta-ahon kirjoittama kirja, vaikka kirjat ovatkin hänelle tuttuja: – Luen paljon. Toista sataa kirjaa joka vuosi. Kyllä siitä ehkä pikkuisen jotain oppii, Ranta-aho nauraa. Kirjan nimessä oleva titteli on peräisin Helsingin-reissulta, jolloin sihteeri oli Hankkijan pääkonttorissa ilmoittanut, että johtaja Hirvellä on nyt vakkamestarille aikaa. Kuva: Vilja Vainio
”Vakkamestari Jalo Ranta-ahon tarina” on ensimmäinen Asko Ranta-ahon kirjoittama kirja, vaikka kirjat ovatkin hänelle tuttuja: – Luen paljon. Toista sataa kirjaa joka vuosi.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa Järviseutu Digin ensimmäinen kuukausi 5 €

Ilmoita asiavirheestä