Avus­tus­ten haku Pentti Moision kult­tuu­ri­pe­rin­ne­ra­has­tos­ta alkaa pian

Alajärvi
Rahaston varoja voidaan käyttää muun muassa Nelimarkka-museon kunnostukseen. Arkistokuva.
Rahaston varoja voidaan käyttää muun muassa Nelimarkka-museon kunnostukseen. Arkistokuva.
Kuva: Johanna Kataja

Valtioneuvoston päätöksen mukaan Lehtimäellä eläneen Pentti Moision kuolinpesästä on Alajärven kaupungille tullut omaisuutta noin 647 000 euroa. Alajärven kaupunginvaltuusto päätti toukokuun kokouksessaan vuonna 2021 perustaa Pentti Moision kulttuuriperinnerahaston ja hyväksyä rahastolle säännöt.

Kaupunginhallituksen tulevan kokouksen esityslistalla on tämän vuoden avustusten haku. Hakuajaksi esitetään 12.2.–11.3.2024 välistä aikaa.

Sääntöjensä mukaan rahaston varoja voidaan käyttää Nelimarkka-museon ja Nelimarkka-residenssin kunnostukseen ja taiteilija- ja arkkitehtiresidenssitoiminnan edistämiseen. Kohteena on myös Alajärvellä sijaitsevien Alvar Aallon rakennusperintökohteiden ylläpito ja toiminta. Lisäksi varoja voidaan käyttää perinne- ja kulttuurityöhön vanhan Lehtimäen kunnan alueella.

Sääntöjen mukaan varoja tulee käyttää niin, että rahaston varoista ja tuotoista tulee rahaston voimassaoloaikana kohdentua puolet perinne- ja kulttuurityöhön vanhan Lehtimäen kunnan alueella.

Mainos
Järviseutu-lehden pelit

Pelaa Järviseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä