Fiona Sorbala vie­rai­lee Ala­jär­ven Hel­lun­tai­seu­ra­kun­nas­sa

Alajärven Helluntaiseurakunta on ollut muutaman vuoden ajan taloudellisesti tukemassa evankeliumin jakamista Baltian juutalaisille. Työn koordinoija on Toivo Mäki. Hän johtaa Via Baltica Team järjestöä, joka on mukana maailmanlaajuisessa CPM:ssä (Chosen People Ministries).

Fiona Sorbala on ansioitunut puhuja, joka on puhunut laajalti entisen Neuvostoliiton alueella. Nyt hän asuu Lontoossa. Hän on messiaaninen juutalainen, joka kasvoi Skotlannissa. Hänen äitinsä varttui egyptiläisessä juutalaisyhteisössä ja tuli Englantiin Ranskan kautta, missä hänen veljensä oli tapettu koska oli toiminut Ranskan vastarintaliikkeessä. Fionalla on varhainen muistikuva siitä, kuinka hänen äitinsä neuvoi häntä, ettei hän koskaan unohtaisi olevansa juutalainen.

Kun Fiona oli 14-vuotias, hän tuli tuntemaan Jeesuksen. Hänen rakkautensa Raamattuun johti hänet raamattukouluun, missä hän sitoutui evankelioimaan juutalaista kansaa.

Vuonna 1992 Fiona ensin meni Pietariin Venäjälle. Siihen aikaan siellä oli valtavia mahdollisuuksia evankelioida, kun juutalainen kansa vapautui kommunismin alta. Hän puhuu sujuvasti venäjää, ja hän tapasi tulevan aviomiehensä Mariuksen palvellessaan Herraa siellä.

Apostoli Paavalin tavoin Fiona haluaisi nähdä juutalaisten löytävän Messiaansa Jeesuksen.

Torstaina 1.10. klo 19.00 Alajärven Helluntaiseurakunnassa järjestetään ”Herra Siunatkoon Sinua Israel” -tilaisuus, jossa Fiona Sorbala puhuu. Tulkkina toimii Toivo Mäki. Musiikista vastaa lauluryhmä Sabaim. Lopuksi on kahvitilaisuus, jonka tuotto menee juutalaistyöhön.

Mainos
Järviseutu-lehden pelit

Pelaa Järviseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä