Vimpeliläiset teatterin harrastajat ovat tänäkin vuonna vauhdissa Het-teatterissa Kyyjärvellä. Näyttelijöitä on kaikkiaan kymmenen useasta lähipitäjästä.
Het-teatterin kesänäytelmä Parasta ennen on kantaesitys, joka avautuu ensimmäisen kerran yleisölle ensi-illassa lauantaina 13. heinäkuuta.
– Het-teatterin kulisseissa harjoitellaan uutterasti kesän näytelmää. Naurua ja iloista kesäteatterimeininkiä on luvassa. Kantaesityksen kirjoittajana on Markku Hyvönen, jonka näytelmiä Het-teatterilla on jo kahtena aikaisempanakin kesänä nähty. Komediaa siis luvassa, vaikka näytelmän aiheessa sivutaan myös yksinäisyyden aiheuttamia kiputiloja ja työyhteisön tunteita pakkolomien uhatessa, kertoo Suvi Kantonen.
Näytelmässä ovat mukana jo tutut konkarit Seppo Koivisto, Teemu Lehto ja Jouni Leppäaho Vimpelistä. Kyyjärven teatteriharrastajia ovat Helmi Kytölä, Onni Kantonen, Terhi Juoperi sekä Suvi Kantonen. Karstulasta tulee Hannu Muhonen ja uutta väriä näyttelijäkaartiin tuovat Kristiina Autio Karstulasta ja Kirsi Asplund Kannonkoskelta.
– Näyttämöllä sivutaan perhesuhteitakin, lisäksi pientä romanssinpoikastakin leijuu ilmassa, kun Kievarin Esterin ja Pena Pumpasen tunteet pääsevät valloilleen. Tehtaanjohtaja Armin kova kuori sulaa lopulta ja tarina saa iloisen lopun, paljastaa Kantonen.
Parasta ennen näytelmän ohjauksesta vastaa Veli-Pekka Halmila Saarijärveltä. Halmila on ohjannut kaikki Het-teatterin edellisetkin näytelmät.
Ensi-ilta lauantaina 13.7. klo 19 , esityksiä luvassa kaikkiaan 15 ja niistä neljä on jo loppuunmyytyjä.
Teksti: Sari Heinilä