Hoiskon ui­ma­ran­nan si­ni­le­vä­ti­lan­ne parani – katso tästä onko omassa lä­hi­ran­nas­sa­si levää

Alajärvi
Hoiskon uimarannalla havaittiin sinilevää kesäkuun lopulla, eikä uimista silloin suositeltu. Nyt tilanne on toinen.
Hoiskon uimarannalla havaittiin sinilevää kesäkuun lopulla, eikä uimista silloin suositeltu. Nyt tilanne on toinen.
Kuva: Eeli Tuomela

Alajärvellä suoritettiin uusia sinilevämittauksia tiistaina 2. heinäkuuta.

Niiden tuloksista selviää, ettei sinilevää löytynyt Alajärvestä Hoiskon uimarannalta eikä Pynttärin eli Hauta-ahon uimarannalta.

Mittaukset tehtiin samana päivänä myös Lappajärvellä Lakaniemen ja Sahin uimarannoilla, joista kummastakaan ei niin ikään löytynyt sinilevää.

Parannus aiempaan

Edellisen kerran sinilevämittauksia tehtiin viime viikon keskiviikkona 26. kesäkuuta. Silloin sinilevää löytyi runsaasti Hoiskosta.

Sen sijaan Pynttäristä, Lakaniemestä tai Sahista ei silloinkaan löytynyt levää.

Muista Alajärven alueella sijaitsevista järvistä tietoja sinilevätilanteesta ei ole saatavissa Iiruunjärven, Kaartusen, Menkijärven eikä Paalijärven osalta Järvi-meriwikissä.

Myöskään Lehtimäellä sijaitsevien Valkealammen ja Kangaslammen levätilannetta ei ole mitattu.

Mainos
Järviseutu-lehden pelit

Pelaa Järviseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä