In­to­hi­mo tai­tee­seen yh­dis­tää isoäi­tiä ja lap­sen­las­ta: Ala­jär­ven kir­jas­tos­sa avautui yh­teis­näyt­te­ly

Alajärvi
Sinella Saaren ja hänen pojantyttärensä Vilma Saaren yhteisnäyttely on esillä Alajärven kirjastossa.
Sinella Saaren ja hänen pojantyttärensä Vilma Saaren yhteisnäyttely on esillä Alajärven kirjastossa.
Kuva: Saila Collander

Piirtäminen kiinnosti Sinella Saarta, o.s. Rintala, jo pienenä.

Kotona Paalijärvellä ei aina ollut antaa paperia nuorelle taiteilijalle, mutta inspiraation iskiessä hätä keksi keinot.

– Piirsimme isosiskoni Sointun kanssa Ilkka-lehden sivut täyteen, joskus kauraryynipaketitkin, Saari muistelee.

Elvi ja Veikko Rintalan pienviljelijäperheessä oli viisi lasta, Sinella oli kolmesta tyttärestä toiseksi vanhin. Piirtäminen kiinnosti häntä myös koulussa.

Kansakoulun kolmannella luokalla Saarella oli opettajana Rauni Pitkänen. Tämän ohjauksessa Saari piirsi kerran porsaan.

Piirroksesta tuli niin hyvä, että opettaja halusi sen itselleen muistoksi.

Keskikoulussa Saari tutustui öljypastelliliituihin ja innostui niistä. Eräs hetki taiteilijanuran alkumetreiltä on jäänyt mieleen hyvin.

– Paalijärven kalliolla oli sinä syksynä hieno ruska. Tein siitä öljypastelliliiduilla piirustuksen, johon olin tyytyväinen. Menin sitten tienposkeen näyttämään sitä ohikulkijoille.

Alajärven näyttelyä varten Sinella Saari teki pitsinypläystyön, jonka nimi on Onnen kukkula.
Alajärven näyttelyä varten Sinella Saari teki pitsinypläystyön, jonka nimi on Onnen kukkula.
Kuva: Saila Collander
Pegasos on kreikkalaisen mytologian siivekäs hevonen. Sinella Saaren Pegasos on tehty kierrätysmateriaalista.
Pegasos on kreikkalaisen mytologian siivekäs hevonen. Sinella Saaren Pegasos on tehty kierrätysmateriaalista.
Kuva: Saila Collander

Opettajana todellinen taiteilija

Lukion ensimmäiseltä luokalta Saari muistaa kuvaamataidon opettajan Tarja Unkarin, joka tuli Alajärvelle Helsingistä.

– Hän oli taiteilija isolla t:llä. Hän pukeutui verkkosukkahousuihin.

Unkari piti perjantai-iltaisin elävän mallin piirustuskurssia, jonne Saarikin porhalsi polkupyörällä kotoaan Paalijärveltä.

Taidenäyttelyihin Saari pääsi lähdettyään opiskelemaan Helsinkiin vuonna 1969.

Hän asui lähellä Taidehallia ja alkoi käydä siellä piirustuskursseilla.

Saari valmistui sairaanhoitajaksi vuonna 1972 ja työskenteli sittemmin Helsingin yliopistollisessa sairaalassa dialyysihoitajana.

Sairaanhoitajan työn ohella Saari opiskeli Helsingin yliopistossa kotimaista kirjallisuutta ja taidehistoriaa.

Vuonna 1979 Sinella ja hänen aviomiehensä Antti Saari muuttivat kahden vanhimman lapsensa kanssa Kokkolaan, josta lappajärveläissyntyinen Antti oli saanut äidinkielen lehtorin paikan.

13-vuotias Vilma Saari aikoo isona taiteilijaksi. Alajärven kirjastossa on esillä hänen teoksensa Kissojen kesäpuuhia.
13-vuotias Vilma Saari aikoo isona taiteilijaksi. Alajärven kirjastossa on esillä hänen teoksensa Kissojen kesäpuuhia.
Kuva: Saila Collander

Mummu ja pojantytär yhdessä

Vuosina 1976–1992 Saaret saivat yhdeksän lasta. Lastenlapsia heillä on 28.

Yksi heistä on Vilma Saari, jonka kanssa Sinella Saarella on Alajärven kirjastossa parhaillaan taidenäyttely.

Esillä on muun muassa grafiikkaa, installaatioita, savitöitä ja akvarelleja.

Helsingissä asuvalle Vilmalle, 13, näyttely on ensimmäinen. Sinella Saarella on takanaan pitkä lista yhteis- ja yksityisnäyttelyitä.

Alajärvellä hänen teoksiaan nähdään ensimmäistä kertaa.

Saari jäi eläkkeelle Kokkolan Mäntykankaan ala-asteen luokanopettajan virasta vuonna 2014.

Pari vuotta sitä ennen hän suoritti kuvataiteilijan tutkinnon Pohjoismaisessa taidekoulussa Kokkolassa.

Mummun ja Vilman kuvia -näyttely on nähtävillä Alajärven kirjaston lukusalissa ja vitriinissä 31.5.2024 saakka.

Mainos
Järviseutu-lehden pelit

Pelaa Järviseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä