Miesten talvisuperpesiksen B-alkulohko eteni viikonlopun aikana yhteensä kuuden ottelun verran. Kun kamppailut Seinäjoella sunnuntai-iltana oli saatu päätökseen, eivät eteläpohjalaisseurojen mahdollisuudet päästä sarjan lopputurnaukseen enää näyttäneet hääveiltä.
Vimpelin Veto on toki sarjataulukossa kolmantena, mutta sillä on jäljellä enää yksi ottelu, kun edellä ja lähimpänä takana olevilla joukkueilla vielä kaksi tai kolme. Viidennen sijan Seinäjoen JymyJusseilla niitä on kaksi, mutta mahdollisuudet nousta lohkon kahden parhaan joukkoon lähinnä teoreettiset sen jälkeen, kun viimeisin ottelu Vetoa vastaan toi tappion luvuin 0–1 (0–2, 3–3).
– Joukkue oli ymmärrettävistä syistä väsynyt. Treenasimme kovaa torstaina ja perjantaina, sitten oli peli eilen ja tänään, JymyJussien pelinjohtaja Mikko Vainionpää totesi ottelun päätyttyä.
– Ulkopelissä se ei näkynyt ja olen siihen todella tyytyväinen. Tuli pari sijoittumisvirhettä, joilla Vimpeli sai kaksi juoksua, ja silti he saivat koko pelissä viisi juoksua. Mutta sisäpelissä näkyi, että kun pää on väsynyt, ajatus ei pysy aivan kirkkaana.
JymyJussien nuori ryhmä on kuitenkin pelannut kelpo talvisarjan, eikä joukkue ole hävinnyt molempia jaksoja yhdessäkään ottelussa. Ohjelmassa on vielä kolmen viikon päästä Seinäjoella pelattavat pelit Hyvinkään Tahkoa ja Alajärven Ankkureita vastaan.
– Olemme lähteneet sillä linjalla, että olemme tosi maltilla laittaneet aina yhden tai kaksi asiaa kuntoon. Meillä on monta, monta käsittelemätöntä asiaa, joita haemme ja saammekin peliin, Vainionpää totesi.
– Seuraaviin peleihin kerkiämme ottaa niitä vielä muutaman lisää ja toivotaan, että ne hyvät asiat pysyvät, joita on.
Veto pystyi punnertamaan pakkopaikassa
Sunnuntain kohtaamisessa Vimpeli hallitsi avausjaksoa ja teki sen voittamiseen tarvitut kaksi juoksua. Toista jaksoa JymyJussit johti jo 3–1, mutta Veto tuli väkisin rinnalle.
– Ensimmäinen jakso oli maagista ulkopelaamista. Kun oli palon paikka, teimme aina palon, eikä vastustaja päässyt lähellekään, sanoi Vedon viuhkamies Petri Pulliainen.
– Sisäpeli oli tukkoista ja vähän tukkoista oli toinenkin jakso. Toki saimme punnerrettua kaksi juoksua, kun piti punnertaa. Se kertoo kyllä joukkueen sisusta ja hyvästä tasosta, johon pystymme, kun on pakkopaikka.
Viidestä talvisuperin ottelusta Veto on koonnut seitsemän pistettä ja tilillä on vain yksi kolmen pisteen voitto.
– Jänne ei vielä ole kestänyt niin, että olisimme pystyneet pelaamaan kolme tai neljä hyvää sisävuoroa jaksossa. Sen takia tulokset ovat olleet meille vähän nihkeitä, Pulliainen sanoi.
Vimpelinkin viimeinen ottelu odottaa kolmen viikon päässä Seinäjoella. Vastassa on silloin Kouvolan Pallonlyöjät.
– Olemme aikataulussa. Olemme tehneet vähän teemoja lähinnä sisäpelaamiseen, kuinka pystyisimme olemaan vielä parempia, ensimmäiseen kauteensa Vedon kanssa matkaava Pulliainen sanoi.
– Toki se vaatii vielä paljon töitä ennen kuin kausi toukokuussa alkaa Suomessa. Tähtäämme siihen, että olemme silloin parhaimmillamme. Uskon, että olemme. Olemme menneet paljon eteenpäin joulukuusta.
Kortelaiselle kaivattuja onnistumisia
Ankkureiden kohdalla tie alkulohkosta eteenpäin on lopullisesti sulkeutunut. Viikonloppuna joukkue kärsi 0–2-tappiot tamperelaiselle Manse PP:lle ja Kouvolan Pallonlyöjille.
Sunnuntaina Ankkurit hävisi KPL:lle jaksoluvuin 0–7, 4–5. Avausjaksolla alajärvisillä oli vaikeata niin sisällä kuin ulkona, mutta pelasi toisella loppuun saakka voitosta.
– Ensimmäisellä jaksolla olimme niin paljon huonompia joka asiassa. Toiselle jaksolle saimme vähän ilmettä kentälle, pääsimme parilla lyönnillä mukaan ja johtoon, mutta ei vain ihan riittänyt tällä kertaa, kertasi lyöjäjokeri Petteri Kortelainen.
Samankaltainen oli tarina lauantainakin, joskin Mansea vastaan AA pelasi tasaisesti ensimmäisen jakson ja hävisi sen jälkeen toisen murskalukemin.
– Sellaista tietynlaista selkärankaa ei vielä ole, mutta ei auta kuin mennä taas harjoittelemaan, Kortelainen tuumi.
Ankkureiden viikonlopun valopilkkuna voidaan pitää Alajärvelle siirtynyttä Kortelaista, joka viime kesäkaudella iski Koskenkorvan Urheilijoille kaksi kunnaria ja 70 tavallista juoksua. Hän löi lauantaina kaksi juoksua ja sunnuntaina kolme, kun niitä oli tullut aiemmin pelaamissaan kolmessa talvisuperin ottelussa yhteensä yksi.
– Alku oli vähän hankala. On vienyt aikaa, että oppii uusia pelaajia ja pelinjohtoa, mutta kyllä minä uskon, että homma helpottuu ja parantuu koko ajan, kun mennään lähemmäksi kesää, hän totesi sopeutumisestaan uuden joukkueen kuvioihin.
– Tämä oli ihan hyvä viikonloppu. Voin olla tietyllä lailla tyytyväinen omiin suorituksiini. Se helpottaa taas arkityön tekemistä, kun sai vähän onnistumisia.
Ippe-uutisrobotin kokoamat pesäpallon ottelutilastot löydät täältä.
Miesten talvisuperpesis
B-lohkon sarjatilanne:
| Tahko | 4 | 1 | 2 | 1 | 0 | 17-16 | 8 |
| KPL | 3 | 1 | 2 | 0 | 0 | 30-13 | 7 |
| ViVe | 5 | 1 | 2 | 0 | 2 | 25-16 | 7 |
| Manse | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 25-14 | 6 |
| JymyJussit | 4 | 0 | 2 | 1 | 1 | 21-29 | 5 |
| AA | 5 | 0 | 1 | 1 | 3 | 25-42 | 3 |
| HP | 4 | 0 | 0 | 3 | 1 | 13-26 | 3 |
Viimeiset ottelut:
2.3. Manse-HP (pelipaikka Tampere).
3.3. HP-KPL, Tahko-Manse (Tampere).
9.3. JymyJussit-Tahko, KPL-Manse (Seinäjoki).
10.3. KPL-ViVe, JymyJussit-AA (Seinäjoki).
Lohkon kaksi parasta etenee 6.-7. huhtikuuta Joensuussa pelattavaan lopputurnaukseen.