Jär­vi­seu­tuun on tulossa muu­tok­sia mar­ras­kuun alusta lähtien

Järviseutu
Järviseutu siirtyy yhtenäisiin käytäntöihin muiden Kaleva Median paikallislehtien kanssa marraskuun alusta alkaen.
Järviseutu siirtyy yhtenäisiin käytäntöihin muiden Kaleva Median paikallislehtien kanssa marraskuun alusta alkaen.
Kuva: Anu Nahkala

Järviseutu-lehteen tulee monia muutoksia marraskuun alusta lähtien. Vain hyvin pieni osa niistä näkyy lukijoille, jotkin muutokset koskevat lehdessä ilmoittavia yrityksiä, yhdistyksiä ja yksityishenkilöitä. Suurimmat muutokset kohdistuvat lehden toimituksen sisäiseen työhön, joka lukijoille ei näy mitenkään.

Muutokset johtuvat siitä, että 1.11.2025 alkaen Järviseutu on osa Kaleva Mediaa.

– Järviseutu siirtyy yhtenäisiin käytäntöihin muiden Kaleva Median paikallislehtien kanssa, I-Medioiden projektipäällikkö Sari Itäniemi perustelee muutoksia.

Kaleva Media kustantaa marraskuun alusta lähtien yhteensä 21:tä maakunta-, paikallis- ja kaupunkilehteä sekä ylläpitää yhtä paikallisradiota. Kaikki I-Medioiden nykyiset kahdeksan lehteä siirtyvät Kaleva Mediaan, jonka pääkonttori on Oulussa.

Järviseudun julkaisu jatkuu ennallaan, ja lehti pysyy yhtä paikallisena kuin tähänkin asti, niin juttujen sisällön kuin mainostenkin kannalta.

Printtilehti ilmestyy keskiviikkoisin ja näköislehti tiistai-iltaisin, aivan kuten nytkin.

Muutoksia luvassa viikoittaisiin palstoihin

Lukijoille näkyvin muutos lienee Seuratoiminta-palstan käytäntöjen muuttuminen.

– Seuratoiminta-palsta on maksullinen jo kaikissa Kaleva Median kaupunki- ja paikallislehdissä, ja samaa käytäntöä tullaan noudattamaan lehdissä, jotka liittyvät osaksi Kaleva Mediaa 1. marraskuuta alkaen eli näin myös Järviseudun kohdalla, Itäniemi kertoo.

Marraskuussa ja sen jälkeen julkaistaviin Järviseutu-lehtiin seurakuntien ja yhdistysten on itse laadittava Seuratoiminta-ilmoitus verkkosivulla. Seuratoiminta-palstalle ilmoituksia ei oteta vastaan muilla tavoilla.

Jos mikä tahansa arveluttaa liittyen Seuratoiminta-palstan käytäntöihin, ota rohkeasti yhteyttä tuttuun myyjään tai esimerkiksi Kaleva Median palvelupisteeseen osoitteessa yrityksille@kalevamedia.fi. Siellä opastetaan alkuun ja neuvotaan tarvittaessa.

Järviseutu julkaisee jatkossa kahta erilaista tapahtumapalstaa. Seuratoiminta on siis yhdistyksen sisäiseen viestintään suunnattu ja Menot-palsta taas kaikelle kansalle.

Tapahtumiin liittyen tiedoksi vielä, että verkkosivuillemme tulee uutena ominaisuutena Tapahtumakalenteri. Asiakas voi jättää ilmoituksen maksutta tapahtumakalenteri-sivulla. Ensimmäisellä kerralla on luotava tapahtumatili. Tähän uuteen voit lähteä tutustumaan vaikka saman tien osoitteeseen tapahtumat.jarviseutu-lehti.fi.

Itsepalvelusivusto pienilmoituksille

Mainostajille merkittävä muutos on, että Järviseutu muuttuu 6-palstaisesta 5-palstaiseksi, mikä vaikuttaa jonkin verran ilmoituskokoihin ja -hintoihin.

– Kaleva Mediaan kuuluminen avaa väyliä entistä sujuvampaan mainontaan. Esimerkiksi maakuntalehti Ilkka-Pohjalainen on ollut jo 5-palstainen. Kun Järviseutukin muuttuu nyt 5-palstaiseksi, mainosten kokoja ei tarvitse enää muutella eri lehtiin, iloitsee I-Medioiden myyntipäällikkö Hannele Salmenautio.

Mainospaikoissa tulee jonkin verran muutoksia, mutta ne ovat harkittuja ja antavat lisäarvoa mainoksille. Ilmoitusasioissa yhteyttä voi ottaa entiseen tapaan Hannele Salmenautioon.

Lisäksi Järviseutu-lehdessä ilmoittaville otetaan käyttöön uusi itsepalvelusivusto osoitteessa kalevamedia.fi/pienilmoitukset. Se on verkkosivu, jossa yritysasiakas voi itse tehdä, suunnitella ja myös halutessaan maksaa pienilmoituksia.  Sinne kannattaa mennä jo tutustumaan monipuolisiin mahdollisuuksiin jättää ilmoituksia sujuvasti.

Sinne kannattaa mennä jo tutustumaan monipuolisiin mahdollisuuksiin jättää ilmoituksia sujuvasti.

Mainos
Järviseutu-lehden pelit

Pelaa Järviseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä