Ka­ta­rii­na Lep­pä­aho otteli SM-prons­sia

Äänekoski
N17-sarjan 7-ottelun mitalikolmikko: Mila Heikkonen Helsingfors IFK, Pirkko Järvikylä Jyväskylän Kenttäurheilijat ja Katariina Leppäaho Alajärven Ankkurit.
N17-sarjan 7-ottelun mitalikolmikko: Mila Heikkonen Helsingfors IFK, Pirkko Järvikylä Jyväskylän Kenttäurheilijat ja Katariina Leppäaho Alajärven Ankkurit.
Kuva: Harri Leppäaho

SM-moniotteluissa Äänekoskella Ankkureiden Katariina Leppäaho otti pronssia N17- sarjan 7-ottelussa.

Hän otteli henkilökohtaisen ennätystuloksensa 4 431 pistettä.

7-ottelu on kaksipäiväinen kilpailu, jossa oli mukana yli 30 kilpailijaa. Leppäaho teki mainion sarjan, jossa oli peräti neljä lajiennätystä. Lajiennätys syntyi 100 m aidoissa 15,25, korkeushypyssä 158, pituushypyssä 475 ja 800 m:llä 2.36,80.

Lisäksi kuula lensi 10,05 ja keihäs 36,15 ja 200 m kulki aikaan 27,37.

Ennen viimeistä lajia 800 m juoksua Leppäaho oli neljäntenä lähes samalla pistemäärällä kolmannen ja viidennen kanssa.

Juoksu oli loppuun saakka jännittävä ja tasainen ja Leppäaho taisteli pronssimitaliin tarvittavan ajan.

– Harjoittelussa korkeushyppy on ollut painopistelajina, ja siinä ennätys onkin parantunut mukavasti, kertoi valmentajaisä Harri Leppäaho.

– Moniottelu on kuitenkin yksi laji, joka koostuu seitsemästä eri osasta. Yksittäisiä lajeja pitää viedä eteenpäin kokonaisuus mielessä.

Leppäahot tiesivät etukäteen, että tasaisella onnistuneella sarjalla Katariina pystyy kamppailemaan kärkisijoista, jopa mitalista.

Viisiottelu yhtenä päivänä

Aada Piispanen oli T14 sarjan 5-ottelussa 17. pistemäärällä 1793.

5-ottelussa kaikki lajit tehdään saman päivän aikana.

Kisassa oli mukana peräti yli 40 kilpailijaa.

Piispanen teki kaikkiaan neljä lajiennätystä. 80 m:n aidat meni aikaan 14,03, pituushypyssä hän ponnisti 435, keihäs lensi 27,32 ja vielä korkeushypyssä ylittyi 137.

Viimeinen laji 800 m kulki aikaan 2.38,40.

Piispanen oli tyytyväinen lajituloksiin 800 m juoksua lukuun ottamatta.

– Olisi vaan pitänyt lähteä rohkeammin vetämään,  Piispanen tuumi.

Ilmoita asiavirheestä