Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Ky­lä­läi­nen tai pal­ve­lun tuot­ta­ja, tule mukaan tu­tus­tu­maan ja ideoi­maan tu­le­vai­suu­den pal­ve­lui­ta

Soini

Seinäjoen ammattikorkeakoulun rakentama älykoti esittelee hyvinvointiteknologiaa.
Seinäjoen ammattikorkeakoulun rakentama älykoti esittelee hyvinvointiteknologiaa.
Kuva: Seamk.

Kiinnostaako sinua, millaisia hyvinvointipalveluja verkon kautta on saatavilla ja kuinka niitä voitaisiin kehittää?

Keskiviikkona 10.5. järjestetään Soinin Hautakylä-salissa Digipalvelut kylille -ilta, jota pääsee seuraamaan myös verkon kautta kotikoneilta, mikäli ilmoittaudut mukaan 5.5. mennessä osoitteessa https://link.webropol.com/s/digipalvelut-kylille.

Mikäli tulet paikan päälle Soinin Hautakylään, on salin osoite Kylätie 127. Tilaisuus aloitetaan kahvituksella kello 17.

Esittelyssä älykoti

Hyvinvoiva Etelä-Pohjanmaan -hankkeen edustajat kertovat hyvinvointialueen tulevista ja jo käytössä olevista digitaalisista palveluista.

Yhteiskehittämisellä innovaatioita – SOTE Living Lab -hanke tuo puolestaan esille hyvinvointi-, sosiaali- ja terveysaloilla hyödynnettävän etäohjauksen ja hyvinvointiteknologian mahdollisuuksia.

Esittelyssä on muun muassa Seinäjoen ammattikorkeakoulun rakentama älykoti, jossa sote-alalla toimivat pääsevät tutustumaan teknologian tuomiin ratkaisuihin.

Lisäksi kuulemme kylillä tehtävistä digikatselmuksista ja eteläpohjalaisten Leader-ryhmien Kylille-hankkeen palveluista.

Tervetuloa kuulolle ja keskustelemaan: tilaa osallistumislinkki ilmoittautumislomakkeella tai tule paikan päälle Soiniin.