LähiTapiola Etelä-Pohjanmaa järjestää huhti- ja toukokuun aikana perinteiset sammutintarkastuspäivät 26 eri paikkakunnalla. Järviseudulla tarkastuksia tehdään Alajärvellä, Alajärven Lehtimäellä, Soinissa ja Vimpelissä. Tarkemmat tarkastusajankohdat näet jutun lopusta.
LähiTapiola Etelä-Pohjanmaan kumppanuusjohtaja Teemu Virtanen kertoo yhtiön tiedotteessa, että aiempien vuosien kokemusten perusteella Vimpelissä kävijät tulevat paikalle tarkastukseen jo aamulla, minkä vuoksi tarkastusajaksi on Vimpelissä valittu tänä vuonna tavallisen klo 10–16 sijaan aamupäivä klo 9–12.
Uutta on tänä vuonna myös se, että joillain paikkakunnilla tarkastusaikoja on pidennetty. Yksi näistä paikkakunnista on Alajärvi, jossa tarkastus kestää tunnin entistä pidempään.
Tarkastuksen tarkoituksena on varmistaa sammuttimen toiminta hätätilanteessa. Tarkastusväli riippuu sammuttimen säilytysolosuhteista.
– Käsisammutin on tarkastettava vähintään vuoden välein, jos sammutinta säilytetään alttiina kosteudelle, tärinälle, lämpötilojen vaihtelulle tai pakkaselle. Muissa tapauksissa riittää, että käsisammutin tarkastetaan vähintään kahden vuoden välein, opastaa LähiTapiola Etelä-Pohjanmaan riskipäällikkö Arto Laine.
LähiTapiola huomauttaa, että sammutinta ei voi tarkastaa itse, vaan sammuttimen saa tarkastaa vain Turvatekniikan keskuksen hyväksymä käsisammuttiminen huoltoliike.
Jos sammutin todetaan tarkastuksessa puutteelliseksi tai käyttökelvottomaksi, on se mahdollista huoltaa tai vaihtaa uuteen maksua vastaan.
Viime vuonna tarkastukseen tuotiin yli 8 500 käsisammutinta. Myös tänä vuonna tavoitteena on vähintään sama määrä.
Oman sammuttimen seuraavan tarkastuksen ajankohdan voi tarkastaa tarrasta, joka kiinnitetään hyväksyttyyn sammuttimeen tarkastuksen jälkeen.
Sammuttiminen tarkastuspaikat ja -ajat:
Vimpeli, S-Market, Pöntisentie 4 ti 14.4. klo 9–12
Alajärvi, LähiTapiolan toimisto, Kauppakatu 3 ke 15.4. klo 10–17
Soini, S-Market, Multiantie 15 to 16.4. klo 10–16
Lehtimäki, Neste-huoltoasema, Keskustie 14 ti 21.4. klo 10–16