La­keu­den maa­kun­ta­mars­si ke­vääl­lä Vim­pe­lis­sä - Marssin säännöt mu­kai­le­vat vuoden 1941 maa­ot­te­lu­mars­sia

Marssijoille jaetaan vuoden 1941 marssikorttia (kuvassa) mukaillen valmistettu kortti. ARKISTOKUVA
Marssijoille jaetaan vuoden 1941 marssikorttia (kuvassa) mukaillen valmistettu kortti. ARKISTOKUVA

Legendaarisesta Suomi – Ruotsi-maaottelumarssista tulee kuluneeksi tänä keväänä 80 vuotta.

Kävelykilpailu järjestettiin 4. – 25. toukokuuta 1941. Marssisuoritus tuli tehdä kävellen ja kukin sai tehdä vain yhden suorituksen. Maaottelun voiton ratkaisi kansalaisten marssisuoristusten lukumäärä.

Suomi voitti Ruotsin ylivoimaisesti. Suomessa tehtiin 1 507 111 suoritusta ja Ruotsissa 943 952 suoritusta. Lähes 42 prosenttia koko Suomen väestöstä kävi marssimassa.

Vapaussotiemme Lakeuden Perinneyhdistys ry järjestää yhdessä Etelä-Pohjanmaan Reserviupseeripiiri ry:n, Etelä-Pohjanmaan Reserviläispiiri ry:n, Pohjanmaan Rauhanturvaajat ry:n sekä Lakeuden Latu ja Polku ry:n kanssa Lakeuden maakuntamarssin 24.4. -9.5.2021 kymmenellä paikkakunnalla: Alavudella, Ilmajoella, Isossakyrössä, Jurvassa, Kauhajoella, Kurikassa, Seinäjoella, Vimpelissä, Ylihärmässä ja Ylistarossa. Marssitapahtumien ajankohdat ilmoitetaan myöhemmin.

‑ Jokaisen marssisuorituksen pituus on 10 kilometriä ilman aikavaatimusta ja siihen voi osallistua jokainen ennen vuotta 2011 syntynyt kunnassa asuva henkilö. Marssin säännöt ovat muilta osin soveltaen samat kuin vuonna 1941, Vapaussotiemme Lakeuden Perinneyhdistys ry:n puheenjohtaja Tapani Tikkala kertoo.

Marssiin osallistuminen on ilmaista, ainoastaan yksi suoritus henkilöä kohden ja suorituksen aikana ei saa juosta. Sen sijaan kävelysauvoja voi käyttää.

Kuntakohtainen paremmuus ratkeaa Tikkalan mukaan laskemalla paikkakunnan prosentuaalinen osallistujamäärä paikkakunnan asukasluvusta 31.12.2020. Marssikilpailun voittaneelle kunnalle luovutetaan kunniakirja yhdistyksemme vuosipäivänä Seinäjoella 4.6.2021.

‑ Maakuntamarssin tavoitteena on lisätä sotavuosien perinnetietoutta sekä järjestöjen välistä yhteistyötä ja tunnettavuutta, kiinnittää huomiota kunnosta ja terveydestä huolehtimiseen varsinkin nykyisenä korona-aikana, Tikkala toteaa.

Marssijoille jaetaan vuoden 1941 marssikorttia mukaillen valmistettu marssikortti, johon suoritus merkitään. Marssikortti jää muistoksi osallistumisesta. Marssin suorittanut voi halutessaan lunastaa 5 euroa maksavan marssimerkin.

Ilmoita asiavirheestä