Lions Club Ala­jär­vi-Jär­vi­seu­tu juhtii 60 vuotta jat­ku­nut­ta toi­min­taan­sa: Juh­la­vuo­den lah­joi­tus yli 5000 euroa hy­vän­te­ke­väi­syy­teen

Yksi uusimmista keinoista osallistua LC Alajärvi-Järviseudun varainhankintaan on lahjoittaa pullonpalautuskuitteja hyväntekeväisyyteen. Kartioon pullonpalautuskuitteja pudottamassa presidentti Pekka Hannula, Ladyvetäjä Ritva Leppäaho sekä juhlan organisaattori Mauno Laakso. KUVA: KAI HANNULABACKA
Yksi uusimmista keinoista osallistua LC Alajärvi-Järviseudun varainhankintaan on lahjoittaa pullonpalautuskuitteja hyväntekeväisyyteen. Kartioon pullonpalautuskuitteja pudottamassa presidentti Pekka Hannula, Ladyvetäjä Ritva Leppäaho sekä juhlan organisaattori Mauno Laakso. KUVA: KAI HANNULABACKA

Lions Club Alajärvi-Järviseutu viettää lauantaina 15. helmikuuta koko päivän ajan 60-vuotisjuhlaa, joka alkaa veteraaneja kunnioittaen lippukulkueineen kunniavartiolla sankarihaudoille. Sankarihaudoilla järjestettävässä juhlahetkessä puhuu kirkkoherra Ari Auranen ja seppeleen laskevat klubipresidentti Pekka Hannula ja sihteeri Kai Hannulabacka. Klubin lady-toimintaa vetää Ritva Leppäaho.

Juhlallisuudet jatkuvat lahjoitusten luovutustilaisuudella, stipendien ja avustusten jaolla, kaupungin valtuustosalissa.

– Jakosumma luovutustilaisuudessa on yli 5 000 euroa. Juhlapäivä päättyy iltatilaisuuteen Punaisen Tuvan Viinitilalla. Tällä kertaa iltajuhlaan on kutsuttu kaikki klubissamme toimivat ja toimineet jäsenet ladyineen, kertoo juhlan organisaattori Mauno Laakso.

Hän toteaa, että vaikka klubissa ei ole virallista ladytoimintaa, niin puolisoiden tuki kaikissa toiminnoissa on kuitenkin elinehto.

– Ovatpa he olleet jopa meitä parempia. Aikoinaan järjestetty mammografia-keräys tuotti 202 500 markkaa. Rahavaroilla pystyttiin järjestämään mittava tutkimus riskiryhmään kuuluville naisille Alajärvellä ja takaamaan monille laadukasta jatkoa elinpäiville, pitkään toiminnassa mukana ollut Laakso korostaa.

Toiminta alkoi Alajärvellä helmikuussa 1960

Lions-toiminta on Lions-klubin omassa yhteisössään ylläpitämää vapaaehtoistoimintaa. Tällä hetkellä Alajärvi-Järviseutu-klubissa on 34 leijonaa.

– Laskettaessa yhteen jäsentemme järjestössä tehty vapaaehtoistyö, työvuosia tulee yhteensä 737.

Laakso korostaa, että kaikki kertyneet varat on käytetty lapsista vanhuksiin takaamaan parempaa elämisen laatua ja kykyä oman elämänsä hallintaa eri elämän vaiheissa.

Aina 60-luvulta lähtien klubi on järjestänyt Alajärven vappumarkkinat.

– On raivattu sähkölinjoja, pilkottu puita, siistitty pihoja, raivattu latu-uria, oltu mukana tukemassa Ankkureita pesäpallo-otteluiden järjestelyissä ja olemme jatkossakin. Viime vuosien tärkein rahankeruuaktiviteetti on ollut Alajärvi-kalenteri. Kansainvälisyyskasvatus koetaan klubissa yhä tärkeämmäksi. Tärkeällä paikalla työssä ovat myös sotaveteraanit, -invalidit ja vanhukset.

Monia tärkeitä avustuskohteita

LC Alajärvi-Järviseutu avustaa ulkomaille matkaavia luokkia ja lähettää nuoria oppilasvaihtoon.

– Pyrimme myös hankkimaan koteja, jotka ovat valmiita vastaanottamaan ulkomailta tulevan nuoren kotiinsa. Näillä toimilla annetaan nuorillemme mahdollisuus tutustua vieraisiin maihin, niiden kulttuuriin sekä lisätä suvaitsevaisuutta ja ymmärrystä kansojen kesken.

Laakso toteaa, että huoli nuorista on suuri.

– Erityisen huolestuneita olemme olleet nuorison lisääntyneestä huumeiden käytöstä. Syksypuolella järjestimme mittavan huumevalistuskampanjan yhdessä nuorten parissa työskentelevien kanssa. Paikkakunnallamme vierailivat silloin huumevalistajat Marko Jantunen ja Juha Tuomaala. Lions Clubin osuus kuluista oli 1200 euroa.

– On niin vakavasta asiasta kysymys, että työ ei saa jäädä tähän. Siksi juhlapäivämme kutsukorteista löytyy tilinumero rahavarojen keräämiseksi huumevalistustyöhön.

Laakso toteaa, että tärkeällä paikalla toiminnassa ovat sotaveteraanit, -invalidit ja vanhukset, jotka ovat omalla uhrautumisellaan ja työpanoksellaan turvanneet meille itsenäisen maan.

– Olemme rahallisesti tukeneet sodankäyneitä, vierailleet vanhusten hoivakodeissa tuoden vaihtelua heidän arkeensa ja lahjoittaneet välineitä heidän päivittäisten elinolosuhteiden helpottamiseksi. Itsenäisyyspäivänä päivän hämärtyessä iltaan käymme sytyttämässä kynttilät sankarihaudalle osoittaaksemme kunnioitusta heille, jotka antoivat oman elämänsä taatakseen meille oikeuden elää vapaassa isänmaassamme.

Ilmoita asiavirheestä