Järviradion perustaja, ohjelmapäällikkö Markku Mäenpää ja teatterin sekä musiikin monitoiminainen Tarja Kultavuori ovat saaneet Alajärven kaupungin tämänvuotiset kulttuuripalkinnot.
Sivistyslautakunnan myöntämät palkinnot luovutettiin heille kaupunginvaltuuston kokouksessa maanantai-iltana.
Radiolla on vetovoimaa
Järviradiota lautakunta kiitti tiedon, urheilun, musiikin, historian ja kulttuurin välittäjäksi.
Vuonna 1987 perustettu Järviradio sai ensimmäisen lähettimensä Yleisradion Paalivuorella omistamaan mastoon. Sen jälkeen lähettimiä on tullut lisää tasaiseen tahtiin.
Järviradion ohjelmistossa on paljon toimitettuja ja kustannettuja ohjelmia, kuten jumalanpalveluksia ja toivekonsertteja. Jazzille ja klassiselle musiikille on omat toimitetut ohjelmansa.
Mäenpää uskoo radion vetovoimaan vakaasti, samoin nykytekniikan tarjoamiin mahdollisuuksiin.
Mäenpää onkin aina osannut hyödyntää kunkin aikakauden parasta teknologiaa.
Luotsaamansa radion valtiksi ohjelmapäällikkö nostaa sen levystön: hyllyissä on muun muassa 27 000 vinyylilevyä, jotka sisältävät jazzia ja klassista musiikkia. Kaikkiaan soitettavia kappaleita levystössä on noin
800 000.
– Kuuntelijat ovat meidän musiikkipäällikkömme. Soittolistojakaan meillä ei ole.
Tasavallan presidentti myönsi Mäenpäälle vuonna 2020 taloustirehtöörin arvonimen.
Musiikkia ja teatteria
Tarja Kultavuori on pitkän linjan teatteriharrastaja, joka paitsi esittää, myös käsikirjoittaa teoksia.
Kultavuori on harrastanut teatteria 20 vuotta. Hän aloitti näyttelemisen Alajärven Nuorisoseurassa.
Ensi kesänä hän on toista vuotta peräkkäin ryhmänsä kanssa vetovastuussa Karstulan Wanhojen vehkeiden kesäteatterista, jossa myös näyttelee.
Kultavuori on tuttu myös Kirjeitä kaivatulle -esityksistä, jotka sisältävät sota-ajan musiikkia ja kirjeisiin sekä päiväkirjamerkintöihin pohjautuvia tekstejä.
Musiikkia 1920-luvullta tähän päivään sisältää puolestaan Aikamatka-kokonaisuus, jossa Kultavuori laulaa.
Sipsetti-kokoonpanolla Kultavuori ja kumppanit keikkailevat lähialueella esittäen musiikkia laidasta laitaan.
– Olen onnekas, koska olen aina saanut näihin projekteihin hyvän porukan ympärilleni. Nautin, kun saan toimia osana hienoa tiimiä. Se antaa paljon hyvää sisältöä elämään vaikka toisaalta vaatii paljon sitoutumista.
Kultavuori on työskennellyt Järviradiossa sen perustamisesta asti. Hän juontaa kanavalla lähetyksiä edelleen koulunkäynninohjaajan työn ohessa.