Mik­ke­lin­päi­vän per­he­kirk­ko ja ar­ki-il­lan il­ta­mes­su Soinin kir­kos­sa

Erityisesti lapset tarvitsevat enkeleitä elämäänsä, mutta myös turvallisia aikuisia, ihmisiä omien vanhempiensa lisäksi. Mikkelinpäivänä, enkelien sunnuntaina, 1.10. klo 10 kutsutaan Soinin kirkkoon perhejumalanpalvelukseen lasten kanssa erityisesti näitä ’enkeleitä’ eli kummeja ja isovanhempia. Toki kaikki ovat yhtä tervetulleita, kuten aina.

Lapsikuoro laulaa kanttori Maaritin johdolla, Pasi-pappi yrittää havainnollistaa saarnaansa pienten lastenkin kielelle, siunattavaksi saavat alttarille tulla niin pienet kuin isommatkin ihmiset.

Perhekirkon jälkeen on tarjoilua ja mukavaa yhdessä tekemistä kunkin oman aikataulun mukaan aina klo 13 asti: matikkatehtäviä kirkossa, rytmejä sekä musaa sekä askartelua seurakuntatalolla.

Torstaina 5.10. klo 18 on Soinin kirkossa iltamessu, jossa on tilaa olla ja hengähtää. Iltamessussa on musiikkia, Raamatun tekstejä, rukousta ja ehtoollinen, mutta ei saarnaa.

– Ei mitään uutta ja ihmeellistä, vaan perusasioita tavallisille ihmisille. Se on tavoitteemme, toteaa kirkkoherra Pasi Kilpeläinen.

Iltateetä on tarjolla messun jälkeen. Syksyn ensimmäistä iltamessua ovat toteuttamassa seurakunnan työntekijät sekä Eve ja Ossi. Tulevien iltamessujen suunnitteluun ja toteutukseen ovat kaikki tervetulleita.

– Ajattelen, että jumalanpalvelus on seurakunnan tilaisuuksista tärkein. Tuntuu siltä, että osalla ihmisistä on aika korkea kynnys tulla sunnuntaiaamun niin sanottuun tavalliseen jumalanpalvelukseen. Siksi haluamme tarjota erilaisia jumalanpalveluksia ja myös muuhun kellonaikaan kuin sinä ainoana aamuna, jolloin saisi nukkua pitempään, Kilpeläinen pohdiskelee jumalanpalvelusten kehitysnäkymiä Soinissa.

Ilmoita asiavirheestä