Ensimmäiseksi onnittelut kunta- ja aluevaaleissa valituiksi tulleille. Ja lämmin kiitos jokaiselle ehdokkaalle asettuneelle. Suomi on demokratian mallimaa. Kiitos myös äänestäjille. Aivan liian suuri osa äänioikeutetuista jättää numeron piirtämisen väliin. Se on huono asia juuri demokratian toteutumisen kannalta.
Opposition tehtävä on pyrkiä rakentamaan kunta- ja aluevaaleista valtakunnallinen vaali. Esille nostetaan eduskunnalle kuuluvia valtakunnan tason asioita ja niillä teemoilla käydään vaalitaistoon. Nyt vaaleissa puhuttiin paljon soteen kuuluvista asioista. Saatiin muodostumaan äänestäjille kuva, että soteen saataisiin lisää rahaa ja mitä niillä rahoilla tehtäisiin.
Erityisesti demarit osasivat hyödyntää tätä kadehdittavalla tavalla ja saivat ansaitun vaalivoiton. Kansalaiset, jotka eivät ole erityisen kiinnostuneita politiikasta saivat käsityksen, että nyt asiat tulevat hyvinvointialueilla kuntoon. Joudun kertomaan, että edellä mainittu kansanosa tulee pettymään.
Totuus on se, ettei alue- ja kuntavaaleilla voittamisella rahat alueille lisäänny. Maan hallituksen nykylinja perinteisellä tavalla pysyy. Erittäin hankalassa valtiontalouden tilassa alueille ei ole tulossa lisää varoja, vaan aluevaltuutettujen epämiellyttävä tilanne on jatkaa säästötoimiaan.
Valtio rahoittaa niukasti ja hyvinvointialueet säästävät, sulkevat sote-asemia ja -pisteitä, keskussairaalat joutuvat myös pohtimaan rakenteita ja siten erikoistumaan. Esimerkiksi Vaasassa, Seinäjoella ja Kokkolassa ei jatkossa tehdä erikoisempia leikkauksia jokaisessa, vaan keskitytään osaamisalueittain. Ennustan, että alueitakin joudutaan yhdistämään, jos näyttää sille, ettei alueen taloutta saada kuntoon.
Nyt ei jaeta edes niukkuutta. Alueilla joudutaan etsimään kissojen ja koirien kanssa säästökohteita. Ja miettimään sitä, kuinka palvelut saadaan toimimaan vähillä varoilla siten, että kaikista kansalaisista kyetään riittävällä tasolla huolehtimaan.
Hallitus pyrkii taas siihen, että nyt työn alla olevat säästötoimet ja talouden tasapainottaminen, niin alue- kuin valtakunnan tasolla, ehtivät vaikuttaa nopeasti ja talous lähteä nousuun ennen seuraavia eduskuntavaaleja. Hyvään suuntaan kehittyvä talous turvaa jatkossakin sote-palvelut myös lapsillemme ja lastenlapsillemme. Tähän hallituspuolueet tulevien eduskuntavaalien menestyksensä nojaavat.
Hallituksen tavoite on saada valtiontalous kuntoon. Se ei ole helppo tehtävä. Meidän on vain totuttava siihen, että mitä tahansa vaaleissa luvataan, on eri väristen hallitusten jatkettava Suomen tervehdyttämistä ainakin 10–20 vuotta.
On helppo luvata paljon, mutta lupauksien lunastaminen vaatisi valtavasti lisävelkaa. Lyhyellä matematiikallakin voi ymmärtää, ettei velan päälle rakentaminen ole mahdollista.
Jos Suomi joutuu EU:n hampaisiin, voi sieltä tulla apujoukkoja opettamaan, kuinka säästetään ja laitetaan asioita kuntoon. On parempi, että me teemme tarvittavat asiat täällä itse. Se käy kivuttomammin.
Hallituksen toimintaa toki nämä vaalit voivat hankaloittaa. Erityisesti perussuomalaisissa voi tulla hankaluuksia alhaisen kannatuksensa kanssa. Tämä voi tehdä hallituksen varovaisemmaksi kohta tulevassa puoliväliriihessä. Säästää edelleenkin pitäisi. Jää nähtäväksi jaksaako valtiovarainministeri pitää edelleen tiukkaa linjaa ja talouden paranemisen myötä odottaa äänestäjien palkitsevan puolueen. Toivon, että jaksaa.
Eilisten vaalien tuloksella ei siis ole juurikaan merkitystä suuressa kuvassa. Kunnat jatkavat toimintaansa samoin kuin aiemminkin. Valtuustot tekevät yhteistyötä yli puoluerajojen ja toteuttavat tarvittavat tehtävänsä sovitun talousarvion puitteissa.
Aluevaltuutetut murehtivat, kuinka kykenevät tekemään kaikki pakolliset ikävät päätökset siten, ettei heitä koti- ja seutukunnissaan katsota liian pahasti kulmien alta. Kun alueilla on ensimmäinen valtuustoseminaari, silmät isolla joukolla avautuvat. Niin kävi edellisellekin valtuustolle. Ne aluevaltuutetut, joiden silmät avautuivat täysin, poistuivat hiljaa takavasemmalle ja eivät enää asettuneet ehdolle näissä vaaleissa.
Totesivat, ettei tutkainta vastaan auta potkia, vaan ennemmin tai myöhemmin sopeutustoimet koskettavat myös omaa kuntaa ja seutukuntaa. Silloin on helpompi olla sivussa aluepolitiikasta ja keskittyä kuntapolitiikkaan. Erityisesti, jos on intohimoja joskus pyrkiä kansanedustajaksi.
Sakari Joensuu