Lukijalta
Mielipidekirjoitus

On­nel­li­ses­ta elä­mäs­tä kertova va­lo­ku­va­näyt­te­ly saapuu Villa Väi­nö­lään

Alajärvi

Lauantaina tammikuun 20. päivä kello 15 avataan Villa Väinölässä Onnellinen elämä -valokuvanäyttely, joka kertoo kolmesta pariskunnasta. Heitä yhdistää se, että heillä kaikilla on kehitysvamma.
Lauantaina tammikuun 20. päivä kello 15 avataan Villa Väinölässä Onnellinen elämä -valokuvanäyttely, joka kertoo kolmesta pariskunnasta. Heitä yhdistää se, että heillä kaikilla on kehitysvamma.
Kuva: Erja Pekkala

Lauantaina tammikuun 20. päivä klo 15.00 avataan Villa Väinölässä Johanna Kareen Onnellinen elämä -valokuvanäyttely, joka kertoo kolmesta pariskunnasta. Heitä yhdistää se, että heillä kaikilla on kehitysvamma.

Vamma ei ole este onnellisuudelle tai elämästä nauttimiselle. Lauantaina on mahdollisuus tavata myös muutaman teoksen päätähtiä. Paikalla on avajaisten ajan yksi kuvatuista pariskunnista.

Valokuvataiteilija Johanna Kare vierailee Alajärvellä jo toistamiseen. Muutama vuosi sitten Villa Väinölässä nähtiin hänen näyttelynsä ”Erottamattomat”.

Onnellinen elämä -näyttelyn teokset herättelevät pohtimaan elämän arvoa ja elämänarvoja. Mitkä asiat tuovat elämään mielekkyyttä ja millaisilla teoilla voimme tuoda iloa toinen toistemme elämään. Näyttely on osa valokuvataiteilija Johanna Kareen KATSO IHMINEN® -konseptia.

Näyttely on avoinna Villa Väinölässä 22.–26.1. maanantaista perjantaihin kello 13–17.