Paalijärveläiset Marjatta ja Jukka Vähälä ovat yhä harvinaisemmaksi muuttuvan yrittämisen lajin konkareita. Vähälän kyläkaupan rinnalla pariskunta on nimittäin hoitanut yli 20 vuotta kauppa-autoa, joka kuljettaa myymälän valikoimat sinne, mihin muu kauppaverkosto ei yllä.
Vähälän myymäläauto kiertää kyliä kuusi kertaa viikossa ja sen asiakaspiiriin kuuluu vakituisesti 300–400 taloutta. Lähes kaikki asiakkaat ovat keski-iän ylittäneitä; useimmilla ei ole omaa autoa tai edes ajokorttia. Kauppa-auton piipahtaminen kotikylään kaksi kertaa viikossa on näille ihmisille kullanarvoinen asia. Kun vaikkapa vanhus ei pääse itse kauppojen luo, on kaupan tultava pyörillä hänen luokseen–muuten kotitalo on jätettävä kylmilleen ja muutettava sinne, missä palvelutkin ovat.
Alajärven lisäksi Vähälän kauppa-auton reitit ulottuvat Kyyjärvelle, Karstulaan, Soiniin sekä osiin Lehtimäkeä ja Kuortanetta.
– Kaukaisin pysäkki taitaa olla Karstulan Vahangassa, tuumeksii Jaakko Vähälä.
Kauppa-auto starttaa reitilleen aamuisin yhdeksän maissa. Tämä tarkoittaa sitä, että kauppiaspariskunnan on ryhdyttävä pakkaamaan elintarvikkeita auton hyllyille jo aamukuudelta. Jos puolestaan auto vaatii remonttia, se on hoidettava illan ja yön tunteina, jotta aamulla päästään taas tien päälle.
Juttu on osa Vain ysärijutut -sarjaamme ja on julkaistu ensimmäisen kerran 1.10.1998.