100 vuotta täyttävää pesäpalloa juhlistetaan omalla merkillä. Posti julkaisee ensi keskiviikkona 27. huhtikuuta neljä erilaista postimerkkijulkaisua, joissa on yhteensä 19 erilaista postimerkkiä.
Pesäpalloaiheisten postimerkkien suunnittelusta vastasi Juuso Kemi.
– Juuso Kemi onitse innokas pesäpallomies ja tuntee aiheen läpikotaisin, kertoo Postin Design Manager Tommi Kantola, joka vastaa postimerkkien taiteilijavalinnoista ja postimerkkitaidetöiden ohjauksesta.
Kantola on kotoisin Alajärveltä.
Suomen kolmanneksi suosituin pallopeli pesäpallo tulee tänä vuonna 100 vuoden ikään. Suomen kansallispeliksi kutsuttu pesäpallo elää ja voi hyvin. Sitä pelataan edelleen kaikkialla: kouluissa, kesämökeillä, pihapeleissä, leireillä ja huippu-urheiluna.
– Lajin pääsarja Superpesis on yksi maamme seuratuimmista palloilusarjoista. Pesäpalloon on aina liittynyt voimakas paikallistunne ja maakunnissa kannatetaan kiihkeästi omaa suosikkijoukkuetta.
Pienoisarkkiin valittujen postimerkkien valokuvissa kuvataan pesäpallon neljää tyypillistä pelitilannetta: hutunkeittoa, syöttöä, lyöntiä ja pesälle etenemistä.
Arkin kääntöpuolella esitellään pesäpallon isä Lauri ”Tahko” Pihkala, joka kehitti pesäpallon yhdistelemällä elementtejä eri pallonlyöntipeleistä. Ensimmäiset viralliset pesäpallo-ottelut pelattiin uusilla säännöillä vuonna 1922.
– Pelasin juniorina Kankaanpään Mailassa 10 vuotta ja olen fanittanut lajia intohimoisesti 1980-luvulta saakka. Seuraan Superpesiksen pelejä kauden aikana viikoittain ja pudotuspelien aikaan päivittäin, Kemi kertoo.
– Halusimme vangita postimerkkeihin pesäpallopelin tähtihetkiä ja korostaa samalla merkkien kuvavalinnoilla pesäpallon tasa-arvoisuutta. Merkeissä pelaa miehiä, naisia ja lapsia. Pesis on ollut alusta asti kaikille sopiva laji ikään ja sukupuoleen katsomatta, Kemi sanoo.