Nelimarkka-museossa on avattu uusi Sata taivasta -näyttely, joka esittelee paikallisen taitelijan ja kuvataideopettaja Ritva Lindbergin tuotantoa.
Pääosassa on taivas monine väreineen ja vihahteineen. Museovieras voi itsekin lähteä sommittelemaan erilaisia taivasmaisemia teoksessa, joka koostuu magneetein tauluun kiinnitetyistä erilaisista taivaista.
Omassa osassaan näyttelyä käsitellään ihmiselämän rankkoja aiheita.
Lappajärvellä asuva, Alajärven Möksystä kotoisin oleva taitelija ja kuvataideopettaja kertoo olevansa yllättynyt ja tavattoman onnellinen Nelimarkka-museon näyttelykutsusta.
Juhlavuosi on sattumalta menossa taitelijalla itselläänkin. Mittariin tulee tänä vuonna 60, ja kuvataiteilijaksi valmistumisesta Turun piirustuskoulusta on siitäkin tasan 40 vuotta.
Näyttely on esillä 2.12. saakka.