Sääks­jär­ven ym­pä­ri­juok­su

XXVI Sääksjärven ympärijuoksu avaa ensimmäisenä osakilpailuna JS-juoksentelumestarikisan. Juoksentelun avaukseen lähdetään Sääksjärven NS-talon kohdalta sunnuntaina 29.4. kello 13. Koko perheelle tarkoitettuun tapahtumaan voi osallistua juosten, kävellen tai pyöräillen.

Kilpasarjoja 11,5 kilometrin matkalla on luvassa miesten ja naisten yleisissä sarjoissa, miesten ja naisten 40- ja 50 -vuotiaisen sarjoissa, 60-, 65- ja 70 -vuotiaissa miehissä sekä 16-vuotiaissa tytöissä ja pojissa. Kilpasarjojen kuusi parasta palkitaan pokaalein. Kuntosarjat järjestetään miehille ja naisille. Lisäksi pyöräilijöille ja kävelijöille on omat miesten ja naisten sarjat.

Kaikille järven kiertäneille osallistumismitali muistoksi ja lisäksi kaikki tapahtumaan osallistuneet ottavat osaa arvontoihin!

6–15 -vuotiaat tytöt ja pojat pääsevät mittaamaan kevätkuntoaan kilometrin pituisessa Kevät-kirmaisussa. Kirmaisijat lähtevät matkaan reitille kello 13.10.

Ympärijuoksun ilmoittautumisia otetaan vastaan Sääksjärven NS-talolla kello 12.30 saakka. Järjestelyistä vastaavat Vimpelin vapaa-aikatoimi sekä Sääksjärven Nuorisoseura.

Mainos
Järviseutu-lehden pelit

Pelaa Järviseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä