Alajärven pääkirjasto aloittaa uloslainauksen eli varausten noudon huomenna perjantaina.
Varauksia voi noutaa arkisin kello 9-15.
Lehtimäen kirjaston uloslainaus aloitetaan maanantaina 11.5. Varausten noutopäivät ovat maanantai ja keskiviikko kello 9-15. Vimpelin kirjaston uloslainaus aloitetaan tiistaina 12.5. Varausten noutopäivät ovat tiistai ja torstai kello 9.00-15.
‑ Kaikki noutoajat ovat alustavia ja niitä muutetaan tarpeen mukaan, sivistystoimenjohtaja Esa Kaunisto muistuttaa.
Varaukset tehdään Eepos-verkkokirjastossa ja nouto sovitaan joko sähköpostilla tai puhelimella. Ohjeet noutoon ovat kirjaston sivuilla, Facebookissa ja Instagramissa. Toimintaohjeet löytyvät myös kirjaston ovesta.
Muut kuin lainaustoiminnan kannalta välttämättömät tilat tulee pitää suljettuina eikä oleskelua tai muuta toimintaa kirjaston tiloissa sallita ennen kesäkuun ensimmäistä päivää.