Soiniin pitkään kai­vat­tu koi­ra­puis­to on nyt totta, käyt­tö­sään­nöt on nyt lis­tat­tu

Pentutapaaminen koirapuistossa. KUVA: Tmi Mona Nappari.
Pentutapaaminen koirapuistossa. KUVA: Tmi Mona Nappari.

Useamman ihmisen haaveissa ollut koirapuisto on nyt totta Soinissa. Murtokankaantielle avattu koirapuisto oli Soinin Eläinystävät ry:n puheenjohtaja Leila Määttäsen mukaan monen mutkan takana, mutta se saatiin lopulta toteutumaan sinnikkään yhteistyön avulla.

– Alkuun pidimme monta palaveriä keskenämme, Extreme Parkin Kari Laasalan sekä Leader-porukan kanssa. Hankerahoitus järjestyi. Sen jälkeen menimme Soinin kunnan juttusille mahdollisesta paikasta, joka ei olisi kaukana. Kunta osoittikin mahtavan paikan jätevedenpuhdistamon välittömästä läheisyydestä. Korpelan Merja on aiemmin harjoitellut heittojaan tuolla samaisella alueella, Määttänen kertoo.

Määttäsen mukaan koirapuistoa varten talkoolaiset ahkeroivat yli 180 työtuntia. Hankkeen mahdollistivat myös Leader-rahoitus, Extreme Parkin Kari Laasala sekä Soinin kunnan useat yritykset.

Alla vielä listattuna koirapuiston käyttösäännöt:

- piilota jätökset roskikseen

- juoksunartut juoksee kotona

- pidetään portit aina kiinni

- maalaisjärjellä pääsee aina pitkälle

- kaikki toiminta omalla vastuulla

- puiston ovessa on ”Tervetuloa”-kyltti, jonka voi kääntää. Taustapuolella on ilmoitus puistossa olevasta koirasta, joka ei kaipaa seuraa.

- käännä kyltti esille jos tulet puistoon, etkä toivo muiden koirien tulevan aitaukseen samaan aikaan

- jos tulet puistoon ja kyltti on käännetty, teethän saapumisesi tiettäväksi aidan takaa. Tällöin puistossa jo olevalla on mahdollisuus poistua aitauksesta rauhassa ja turvallisesti.

- puistoa ei voi kukaan varata vain omaan käyttöönsä, joten ”omaa tilaa” vaativan koiran kanssa poistutaan kun muita tulijoita saapuu.

* huom. koiria ei saa jättää aitaukseen valvomatta

Lisätietoja koirapuistoon liittyen:

www.facebook.com/soininelainystavat

elainystavat.soini@gmail.com

Leila Määttänen

puheenjohtaja, Soinin Eläinystävät ry

-
Ilmoita asiavirheestä