Arpaisten patikka järjestetään Soinissa nyt jo 30. kerran. Liikkeelle lähdetään tuttuun tapaan syyskuun toisena lauantaina eli tänä vuonna 14. syyskuuta. Juhlavuoden kunniaksi luvassa on uutta reititystä, kutsuvieraita ja kaikille osallistujille kakkukahvit.
Uutena reittivaihtoehtona on nyt Ulvo (24 kilometriä). Toisena lähtöpaikkana on Saarilampi (16 kilometriä). Lyhin vaihtoehto on Löytömäki (11 kilometriä). Kaikki reittivaihtoehdot päättyvät Kaihiharjulle, jossa on maastoruokailu. Kaihiharjulta on nonstop-kuljetuksia yhteistalolle.
Patikan reitti polveilee Ison Koirajärven ja Arpaisten kauniiden harjumaisemien kautta kohti Löytömäkeä. Entisen Vaasan läänin toiseksi korkeimmalta mäeltä polku laskeutuu Löytöjoelle ja edelleen Matosuolle.
Matosuolla voi pitkospuita kävellen ihailla aapasuon luontoa. Läskilammelta reitti kulkee päätepisteeseen Kaihiharjulle.
Yhteistalo toimii tapahtuman keskuspaikkana, josta on yhteiskuljetus lähtöpaikoille. Kuljetukset reiteille lähtevät kello 9. Multiantieltä on opastus yhteistalolle.
Kaikkien osallistujien on käytävä ilmoittautumassa kello 8.15–8.45 välisenä aikana. Tämä koskee sekä ennakko- että jälki-ilmoittautuneita. Ennakkoilmoittautujan hinta edellyttää, että myös maksu on suoritettu viimeistään 8. syyskuuta.
Kutsuvieraita ja kakkukahvit
Osallistumismaksuun sisältyvät bussikuljetukset lähtöpaikoille, mehua ja huoltoa reitin varrella, maastoruokailu, sauna ja uinti Soinin kuntotiloissa, kunniakirja sekä osallistumistuote. Läskilammella ja yhteistalolla on myös maksullista huoltoa.
Yhteistalolla juhlitaan 30-vuotista patikkatapahtumaa kakkukahveilla. Kaikkien osallistuneiden kesken arvotaan kolme vapaata osallistumista vuoden 2025 Arpaisten patikkaan.
Juhlapatikkaan kutsutaan kunniavieraiksi lähikuntien kuntajohtajia ja Arpaisten patikan historian aikana järjestelyissä mukana olleita kunnan entisiä työntekijöitä.
Patikan järjestelyistä vastaavat yhteistyössä Parviaisen kyläyhdistys, Saurun Seudun maa- ja kotitalousseura sekä Soinin kunta. Tapahtumaa on turvaamassa SPR:n ryhmä.