Suomalaisessa itsenäisyyspäivän vieton perinteessä on vahvasti läsnä viime sotiemme muisto. Valtioneuvostolla on tähän liittyen meneillään kiinnostava, eteenpäin katsova projekti. Kuka tahansa voi käydä ottamassa kantaa siihen, millä tavoin viime sotien sukupolven tekemää työtä suomalaisen yhteiskunnan rakentamisessa tulisi muistaa.
Sotasukupolvien perintö on olennainen osa Suomen kulttuuriperintöä ja kansallista identiteettiä. Valtio selvittää nyt keinoja, miten Suomen sotien 1939–1945 ja veteraanien perintöä tulevaisuudessa säilytettäisiin.
Keväällä asetetun työryhmän tehtävä on laatia ehdotus tavoista, miten perinnettä vaalittaisiin osana suomalaista yhteiskuntaa. Työryhmän toimikausi päättyy tammikuun lopussa ja vaikka sinä voit ottaa kantaa täyttämällä lomakkeen mennessä 12. joulukuuta mennessä.
Tässä lehdessä lähestyvä itsenäisyyspäivä on läsnä. Pyysimme soinilaisia lapsia ja nuoria kertomaan, millaisia ajatuksia suomalaisuus heissä herättää.
”Itsenäisyys on tärkeä asia suomalaisille. Siksi pidämme siitä kiinni, että olemme jatkossakin vielä itsenäisiä puolustamalla maatamme. Meillä on turvallinen olo täällä Suomessa.”
Näin kirjoittivat kahdeksasluokkalaiset Jimi Lampinen ja Vertti Hakomäki. Siihen summautuu varmasti monen suomalaisen ajatukset. Viime viikolla kutsuntoihin kokoontuivat niin Alajärven, Soinin kuin Vimpelinkin nuoret miehet.
Itsenäisen isänmaan puolustamisen valmius näkyy erittäin vahvasti myös haastattelemissamme nuorissa. Toivottavasti pelkkä valmius riittää kauaksi tulevaisuuteen.