Sanoma Media Finland ja Yle ovat solmineet sopimuksen kauden Superpesis-otteluiden televisioinnista, Superpesis Oy kertoo tiedotteessaan.
Tulevalla kaudella Ylellä nähdään kuukausittain yksi naisten ja yksi miesten ottelu. Tämän lisäksi Yle näyttää myös sarjojen ratkeamiset aina 3. finaaleista eteenpäin. Maksuttomia Superpesisotteluita näytetään kesän aikana myös Nelosella.
Pian alkavalla kaudella myös monikameralähetyksenä lähetettävien Superpesisotteluiden määrä kaksinkertaistetaan 90:stä 180:een. Ilmaiskanavilla näytettävien otteluiden lisäksi kaikki Superpesiskauden yli 450 ottelua voi katsoa maksullisessa Ruutu+:ssa.
TV-lähetysten laatu ja katsojamäärän kehitys on tärkeää Superpesiksen näkyvyydelle ja kasvulle, tiedotteessa kerrotaan.
– Superpesis-viihteestä nautitaan nykyään yhä useammassa kanavassa. Olemmekin iloinneet viime vuosien voimakkaasta kasvusta etenkin digitaalisissa kanavissa. Uskomme, että yhteistyöllä Sanomien ja Ylen kanssa pystymme entisestään tukemaan lajin uutta nousua, kommentoi Superpesiksen toimitusjohtaja Olli Aro.
Tulevalla kaudella Ruudun päälähetysten studioisäntänä toimii useiden aiempien vuosien tapaan Olli Eronen. Studiotiimissä asiantuntijoina jatkavat myös Emilia Itävalo ja Juha Puhtimäki.
Ylen ja Nelosen maksuttomien kanavien Superpesis-ottelut:
25.4. Fugepesis: JoMa – Oulun Lippo Naiset, NELONEN
26.4. Fugepesis: Alajärven Ankkurit – Pattijoen Urheilijat, NELONEN
8.5. Jyväskylän Kirittäret – Manse PP, Tampere, YLE
27.5. Hyvinkään Tahko – Sotkamon Jymy, YLE
24.6. Kouvolan Pallonlyöjät – Kempeleen Kiri, YLE
26.6. Roihuttaret – Pesäkarhut, YLE
9.7. Lapuan Virkiä – Fera, Rauma, YLE
16.7. Vimpelin Veto – Sotkamon Jymy, YLE
17.7. Naisten Itä-Länsi Vimpeli, NELONEN
18.7. Miesten Itä-Länsi Vimpeli, NELONEN