Lehtimäen kunta on saanut testamentilla osakehuoneiston vuonna 2004. Asuntoa on käytetty vanhusten asumisen tukemiseen.
Alajärven kaupunki on pintaremontoinut huoneiston noin 8 000 eurolla.
Kaupunginhallitus hyväksyi syyskuisessa kokouksessaan teknisen lautakunnan esityksen, jonka mukaan As Oy Lehtorinne osakehuoneisto 5 laitetaan myyntiin. Tuotto myynnistä kohdennettaisiin Lehtimäen ikäihmisten tukemiseen. Elinvoimalautakunta päättäisi tuen myöntämisestä ja kohteesta.
Testamenttiasian tultua valtuuston käsittelyyn, esitti Jukka Pekka Matintupa Aino Kanervikkoaho-Katajan kannattamana, että asia palautetaan uudelleen valmisteluun. Valmistelussa tulee huomioida, että tuotto myynnistä kohdennettaisiinkin lyhentämättömänä Wilhelmiinan asumispalveluyksikölle.
Aurinkohuone Wilhelmiinaan
Teknisen lautakunnan uudessa selvityksessä todetaan, että testamentin mukaisesti luovuttaja on nimen omaisesti viimeisenä tahtonaan halunnut luovuttaa koko omaisuutensa Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialueen asumispalveluyksikkö Wilhelmiinan hyväksi.
Tekninen lautakunta esittää nyt, että myynnistä saatavalla rahalla rakennetaan Wilhelmiinaan aurinkohuone/viherhuone. Rakennelma toteutettaisiin Wilhelmiinan päädyssä olevaan syvennykseen.
Näin Wilhelmiinaan saataisiin ulkotilaan rajoittuva oleskelutila, jota voidaan käyttää pitkälle syksyyn ja aikaisin keväällä. Samalla tilaratkaisu suojaa kiinteistöä vesisateilta ja lumituiskuilta, jotka tulevat muutoin erkkeriin sisälle ja rasittaa kiinteistöä.
Tekninen toimi vastaa testamentin käytäntöön panosta.
Tekninen lautakunta päättää asiasta ja sen eteenpäin viemisestä kaupunginhallitukselle ja uudelleen valtuustolle kokouksessaan lokakuun viimeisen viikon torstaina.