Poliisi kertoo saaneensa kiinni toisen Soinissa tehdystä murhan yrityksestä epäilemänsä henkilön. Pohjanmaan poliisi kertoi asiasta tiedotteessaan keskiviikkoaamuna.
Tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Juha Nappari sanoo, että kiinniotto sujui rauhallisesti. Hän ei kerro yksityiskohtia, kuten että missä ja milloin kiinniotto tapahtui.
– Kiinniotto sujui hyvin ja poliisi pääsi epäillyn jäljille omien tutkimustensa kautta, Nappari tyytyy toteamaan.
Tiistaina Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeus vangitsi tapauksesta epäiltynä alle 30-vuotiaan naisen. Hänet poliisi otti kiinni jo aiemmin. Vangitsemisperuste oli syytä epäillä, mikä on kahdesta vangitsemisperusteesta heikompi.
Poliisi on puhunut useista epäillyistä ja useista kiinniotoista.
Vaikka poliisin uusi tiedote antaa sen kuvan, että poliisia kiinnostavat henkilöt ovat kiinni, Nappari ei vahvista sitä täysin.
– Poliisi selvittää näiden kahden henkilön osuutta asiaan. Poliisi tutkii koko ajan asiaa.
Epäilty murhan yritys tapahtui perjantaina iltapäivällä Soinissa Huosianmäen alueella. Poliisi ei ole toistaiseksi kertonut, mitä alueella tapahtui.
Nappari ei muuta linjaa nyt toisen kiinnioton jälkeenkään. Hän ei esimerkiksi vahvista sitä, käytettiinkö murhan yrityksessä asetta ja onko se poliisin hallussa.
Poliisi on aiemmin pyytänyt tietoja alueella perjantaina liikkuneesta tummansinisestä farmarimallisesta Golfista.
Vihjeet ovat Napparin mukaan edelleen kiinnostavia. Havainnot pyydetään soittamaan numeroon 0295 440513 tai lähettämään ne osoitteeseen vihjeet.pohjanmaa@poliisi.fi