Alajärven koulujenväliset yleisurheilukilpailut on käyty - tutustu tuloksiin!

Alajärven koulujenvälisten yleisurheilukilpailujen tulokset kisattiin Ankkurit-kentällä 9. syyskuuta. Tässä tulokset, julkaisemme sarjoittain kuusi parasta.

 

 

1. luokka, 60m juoksu, tytöt

1. Paavola Roosa Pessinen 11,66

2. Taimela Elle Hovinen 11,81

3. Myllykangas Hertta Luoma 12,06

4. Paavola Linnea Piispanen 12,24

5. Myllykangas Sara Savela 12,28

6. Myllykangas Vilja Kivipelto 12,51

 

1. luokka, 60m juoksu, pojat

1. Paavola Eino Hosionaho 11,59

2. Paavola Tiitus Keltikangas 11,70

3. Paavola Tiitus Saarela 11,83

4. Alakylä Johannes Perälä 11,96

5. Paavola Nils Turja 12,14

6. Paavola Eliam Saukko 12,30

 

1. luokka, pallonheitto, tytöt

1. Hoisko Vilja Haapa-aho 19,46

2. Paavola Roosa Pessinen 15,55

3. Myllykangas Hertta Luoma 12,98

4. Paavola Meimi Lillstrang 11,26

5. Paavola Fanni Hyvönen 11,08

6. Hoisko Jessica Hautamäki 10,99

 

1. luokka, pallonheitto, pojat

1. Paavola Vilho Pakka 22,80

2. Hoisko Elia Niukkanen 22,64

3. Alakylä Arttu Harju 21,00

4. Paavola Viljami Neulaniemi 20,68

5. Myllykangas Tuomas Winter 20,19

6. Paavola Akseli Kalliomaa 19,49

 

2. Luokka, 60m juoksu, tytöt

1. Paavola Vivian Kuusjärvi 10,82

2. Paavola Enniina Piispanen 11,01

3. Hoisko Vilma Kellokoski 11,14

4. Hoisko Meri Yli-Sikkilä 11,15

5. Paavola Veera Juntunen 11,15

6. Myllykangas Loviisa Saari 11,26

 

2. luokka, 60m juoksu, pojat

1. Hoisko Eeli Katajamäki 10,64

2. Paavola Roope Miettinen 10,71

3. Myllykangas Samuel Kuoppa-aho 10,86

4. Taimela Sampo Sammalisto 10,89

5. Paavola Tuukka Hemminki 10,93

6. Paavola Aleksi Myllymäki 11,17

 

2. luokka, pallonheitto, tytöt

1. Paavola Eerika Sironen 27,82

2. Hoisko Alina Viitasaari 21,89

3. Paavola Helmi Herrala 19,29

4. Paavola Minea Mikkolanaho 17,19

5. Paalijärvi Jade Finnilä 17,09

6. Paavola Anna Välisaari 17,02

 

2. luokka, pallonheitto, pojat

1. Paavola Joakim Turja 27,48

2. Paavola Tuukka Hemminki 27,26

3. Paavola Aleksi Myllymäki 26,01

4. Myllykangas Mikael Finnilä 25,81

5. Myllykangas Eeli Hautamäki 24,89

6. Paavola Jere Kotipelto 24,51

 

3. luokka, 60m juoksu, tytöt

1. Hoisko Jolanda Sivula 10,37

2. Paavola Miida Turja 10,55

3. Paavola Saana Hemminki 10,83

4. Paavola Iita Välisaari 10,86

4. Paavola Maarit Saarela 10,86

6. Paavola Emilia Rantalahti 10,96

 

3. luokka, 60m juoksu, pojat

1. Paavola Eemeli Hosionaho 10,54

2. Taimela Jusu Salo 10,59

3. Hoisko Marius Luoma-aho 10,63

4. Paalijärvi Johannes Purola 10,78

5. Hoisko Samuel Perälä 10,79

6. Myllykangas Justus Luoma 10,84

 

3. luokka, pituushyppy, tytöt

1. Paavola Maarit Saarela 305

2. Paavola Emilia Rantalahti 287

3. Paavola Miida Turja 279

4. Paavola Linnea Mikkolanaho 276

5. Paavola Jaroslava Voitko 275

6. Paavola Iita Välisaari 270

 

3. luokka, pituushyppy, pojat

1. Myllykangas Justus Luoma 328

2. Paavola Eemeli Hosionaho 320

3. Myllykangas Lauri Kaarlela 309

4. Paavola Eevert Turja 302

5. Alakylä Aatu Kuusisto 299

6. Paavola Valtteri Salo 295

 

3. luokka, kuulantyöntö, tytöt

1. Paavola Nelly Sillanpää 568

2. Paavola Linnea Mikkolanaho 529

3. Paavola Lyydia Rentola 527

4. Hoisko Jolanda Sivula 514

5. Paavola Aino Tallbacka 509

6. Paavola Neea Lehtola 478

 

3. luokka, kuulantyöntö, pojat

1. Paavola Jeremias Ojala 8,43

2. Myllykangas Peetu Svan 7,25

3. Taimela Jusu Salo 7,17

4. Paavola Aleksi Mäkiranta 6,27

5. Myllykangas Oliver Hirvelä 6,00

6. Paavola Herman Hosionaho 5,94

 

3. luokka, 800 metriä, tytöt

1. Paavola Maarit Saarela 3.25

2. Hoisko Senja Lumijärvi 3.30

3. Hoisko Milja Ranta 3.32

4. Paavola Lumia Piispanen 3.33

5. Paavola Ronja Hauta-aho 3.41

6. Paalijärvi Anni Neuvonen 3.45

 

3. luokka, 800 metriä, pojat

1. Alakylä Aatu Kuusisto 3.08

2. Hoisko Marjus Luoma-aho 3.23

3. Ylikylä Veeti Repo 3.24

4. Alakylä Joona Peltokangas 3.27

5. Paavola Matias Herrala 3.28

6. Paavola Kasper Humalajoki 3.33

 

4. luokka, 60m juoksu, tytöt

1. Paavola Linda Ylikoski 10,01

2. Paavola Aada Piispanen 10,13

3. Paavola Jasmin Kuusjärvi 10,14

4. Ylikylä Neea Hautakangas 10,32

5. Paavola Julia Vesala 10,35

6. Hoisko Lumia Joensuu 10,42

 

4. luokka, 60m juoksu, pojat

1. Paalijärvi Jere Ollila 9,79

2. Hoisko Jere Luoma-aho 9,88

3. Paalijärvi Jimi Aho 10,18

4. Ylikylä Onni Sillanpää 10,25

5. Paavola Kristian Juoperi 10,44

6. Alakylä Harri Käpyaho 10,45

 

4. luokka, pituushyppy, tytöt

1. Paavola Aada Piispanen 349

2. Alakylä Ester Kosunen 323

3. Paavola Emilia Kivimäki 321

4. Paavola Claudia Flink 312

5. Taimela Milka Leppäkangas 310

6. Hoisko Lumia Joensuu 308

 

4. luokka, pituushyppy, pojat

1. Hoisko Jere Luoma-aho 391

2. Alakylä Harri Käpyaho 335

3. Paavola Tuukka Pallari 319

4. Paavola Antton Rentola 318

5. Paavola Jami Valpas 309

6. Paavola Matteus Hirvelä 308

 

4. luokka, kuulantyöntö, tytöt

1. Paavola Hanna Siirilä 7,74

2. Paavola Fanni-Hannele Vilmilä 6,86

3. Paavola Milla Siltala 6,51

4. Hoisko Jade Luoma-aho 5,96

5. Hoisko Iida Herttola 5,42

6. Paavola Jasmiina Karjalainen 4,96

 

4. luokka, kuulantyöntö, pojat

1. Hoisko Joel Niukkanen 9,74

2. Paavola Kristian Juoperi 6,98

3. Paavola Valde Hietamäki 6,85

4. Myllykangas Luukas Finnilä 6,74

5. Paavola Abel Saukko 6,41

5. Paavola Iisakki Rantakangas 6,41

5. Hoisko Josua Ranta 6,41

 

4. luokka 800 metriä, tytöt

1. Paavola Aada Piispanen 3.03

2. Taimela Milka Leppäkangas 3.20

3. Taimela Elsa Karttunen 3.22

4. Paavola Mette Suomala 3.25

5. Hoisko Lumia Joensuu 3.27

6. Paavola Julia Vesala 3.29

 

4. luokka 800 metriä, pojat

1. Hoisko Eelis Ranta-aho 3.14

2. Paavola Antton Peltola 3.22

3. Hoisko Josua Ranta-aho 3.24

4. Hoisko Huugo Alahäivälä 3.26

5. Ylikylä Onni Sillanpää 3.27

6. Paalijärvi Oiva Neuvonen 3.28

 

5. luokka, 60m juoksu, tytöt

1 Hoisko Senja Valkonen 9,38

2 Paavola Emma Heikkilä 9,69

3 Paavola Emilia Salo 9,88

4 Paavola Pinja Hosionaho 9,90

5 Paavola Sanja Hosionaho 10,06

6 Alakylä Oona Isoniemi 10,15

 

5. luokka, 60m juoksu, pojat

1 Paavola Jesse Mäntyniemi 9,33

2 Paavola Veikka Etula 9,59

3 Hoisko Eetu Viitasaari 9,89

4 Taimela Maximus Kivimäki 10,04

5 Taimela Jimi Lampinen 10,06

6 Paavola Julius Pakka 10,15

 

5. luokka, keihäs, tytöt

1 Myllykangas Ella Hietala 18,50

2 Paavola Emilia Salo 15,80

3 Paavola Mirella Nygård 14,93

4 Paavola Viola Takala 14,59

5 Hoisko Janina Kangastie 13,54

6 Paavola Esteri Antila 13,48

 

5. luokka, keihäs, pojat

1 Paavola Eevertti Kantanen 29,15

2 Paavola Jesse Mäntyniemi 23,90

3 Hoisko Eetu Viitasaari 23,85

4 Myllykangas Juuso Finnilä 22,29

5 Ylikylä Otto Höök 19,25

6 Paavola Jonatan Seppälä 18,61

 

5. luokka tytöt korkeus

1. Pinja Hosionaho Paavola 125

2. Senja Valkonen Hoisko 120

3. Janina Kangastie Hoisko 120

4. Viola Takala Paavola 115

5. Ilona Pitkänen Hoisko 115

6. Mirka Saarela Paavola 110

 

5. luokka korkeus pojat

1. Eero Ala-Mattinen Taimela 110

2. Jimi Karjalainen Paavola 105

2. Mikael Peltokangas Hoisko 105

4. Jimi Lampinen Taimela 105

4. Julius Pakka Paavola 105

 

5. luokka 800 metriä tytöt

1. Alakylä Matleena Peltola 2.55

2. Paavola Emma Heikkilä 3.02

3. Paavola Viola Takala 3.09

4. Paavola Esteri Antila 3.22

5. Paavola Aliisa Hosionaho 3.24

6. Hoisko Aino Ranta 3.25

 

5. luokka 800 metriä pojat

1. Paavola Julius Pakka 2.48

2. Paavola Jesse Mäntyniemi 2.49

3. Taimela Maximus Kivimäki 2.50

4. Taimela Jimi Lampinen 3.08

5. Ylikylä Vijami Haapa-aho 3.13

6. Paalijärvi Nestori Heikkilä 3.14

 

6. luokka, 60m juoksu, tytöt

1 Hoisko Sara Vuorela 8,58

2 Paavola Emmi Piispanen 9,23

3 Paavola Anniina Viitasaari 9,25

4 Ylikylä Helmi Sillanpää 9,34

5 Myllykangas Fiona Yli-Sissala 9,51

6 Paavola Juliaana Paananen 9,62

 

6. luokka, 60m juoksu, pojat

1 Alakylä Elmeri Tuomela 8,99

2 Paavola Jalmari Turja 9,10

3 Taimela Mico Tikkamäki 9,34

4 Paavola Nikolai Hosionaho 9,43

5 Alakylä Niilo Isokangas 9,49

6 Paavola Daniel Turja 9,88

 

6. luokka, keihäs, tytöt

1 Paavola Katariina Leppäaho 26,60

2 Myllykangas Emmi Pitkäkangas 22,63

3 Hoisko Daniela Särkijärvi 18,28

4 Hoisko Emilia Ranta-aho 16,11

5 Paavola Viivi Petäjämäki 15,31

6 Hoisko Janetta Hautamäki 15,18

 

6. luokka, 60m juoksu, pojat

1 Alakylä Elmeri Tuomela 8,99

2 Paavola Jalmari Turja 9,10

3 Taimela Mico Tikkamäki 9,34

4 Paavola Nikolai Hosionaho 9,43

5 Alakylä Niilo Isokangas 9,49

6 Paavola Daniel Turja 9,88

 

6. luokka, keihäs, tytöt

1 Paavola Katariina Leppäaho 26,60

2 Myllykangas Emmi Pitkäkangas 22,63

3 Hoisko Daniela Särkijärvi 18,28

4 Hoisko Emilia Ranta-aho 16,11

5 Paavola Viivi Petäjämäki 15,31

6 Hoisko Janetta Hautamäki 15,18

 

6. luokka, keihäs, pojat

1 Paavola Daniel Turja 27,44

2 Myllykangas Jonah Saarela 25,97

3 Paavola Nikolai Hosionaho 25,67

4 Hoisko Aukusti Joensuu 23,91

5 Hoisko Ossi Ranta 21,58

6 Hoisko Juuso Ranta 20,56

 

6. luokka korkeus tytöt

1. Sara Vuorela Hoisko 135

2. Emmi Piispanen Paavola 135

3. Katariina Leppäaho Paalijärviv 135

4. Fiona Yli-Sissala Myllykangas 130

5. Anniina Viitasaari Paavola 125

6. Henna Rantakangas Taimela 110

 

6. luokka korkeus pojat

1. Valtteri Herttola Hoisko 125

2. Saku Turja Paavola 125

3. Jalmari Turja Paavola 125

4. Joel Kuusjärvi Paavola 120

5. Juuso Ranta Hoisko 115

5. Osku Mäki Hoisko 115

 

6. luokka 800 metriä tytöt

1. Paavola Katariina Leppäaho 2.54

2. Ylikylä Helmi Sillanpää 3.02

3. Paavola Anniina Viitasaari 3.04

4. Hoisko Daniela Särkijärvi 3.10

5. Paavola Emmi Piispanen 3.13

6. Hoisko Elmiina Latvala 3.29

 

6. luokka 800 metriä pojat

1. Taimela Miko Tikkamäki 2.59

2. Paavola Nikolai Hosionaho 3.02

3. Alakylä Niilo Isokangas 3.06

4. Taimela Jimi Mattinen 3.16

5. Taimela Sakari Sammalisto 3.18

6. Paavola Joel Kuusjärvi 3.19