Miesten sarjan voitto jäi Vimpeliin, naisten sarjan mainio voittoaika helsinkiläisnimiin

Windalan puolimaraton juostiin täydellisessä tyynessä syksyn juoksukelissä lauantaina. Osallistujia eri sarjoissa oli yhteensä 64 ja kisaajia oli huomattavan pitkien matkojan päästä, kuten tuloslistasta voi lukea.

Lähdössä kärkeen ampaisi Vimpelin Simeon Hyyppä ja hän pitikin pintansa loppuun saakka voittamalla miesten yleisen sarjan ajalla 1.19.48. Naisten sarjan voitti kovalla ajalla 1.21.22 HIFK:n Josefin Sjölind-Kohtamäki, jolla saattoikin olla pientä harmitusta kisaa kohtaan, sillä muutama vuosi takaperin hän juoksi samalla reitillä Vimpelissä harhaan, eikä saanut virallista tulosta.

Lähtö ja maali olivat perinteiseen tapaan Saarikentällä ja juottopisteitä Koskelan kautta Hallapuron suuntaan kulkevan reitin varrella kolme.

Tulokset:

Myl: 1) Simeon Hyyppä ViHs 1.19.48, 2) Antti Haimi Kuopio 1.28.50, 3) Antti Lumijärvi Taigan ultrajuoksijat 1.32.47, 4) Frank Bäcksholm Ekorrens lastbil 1.34.22, 5) Ville Koivula Nurmo 1.38.50, 6) Jari Vesterbacka Tampere 1.41.30.

M40: 1) Pekka Salomäki Lapua 1.34.30, 2) Juha Rajala Niemisjärvi 2.00.31.

M45: 1) Johan Nylund IK Falken 1.33.51, 2) Timo Lappinen HappyFeet 1.47.50.

M50: 1) Veijo Åberg Team Las 1.33.28, 2) Jarkko Knuutti KJV 1.33.43, 3) Ari Lappinen HappyFeet 1.37.16, 4) Peik Renvall Pietarsaari 1.37.17, 5) Kristian Lindqvist Ho Hab 1.40.23, 6) Markku Pienisaari Espoo 1.59.14.

M55: 1) Markku Ainali KV 1.39.01, 2) Pekka Murtomäki Häjyt 1.52.36, 3) Jukka Hautaniemi LeJy 1.55.16.

M60: 1) Ari Heikkilä Alavieska 1.47.52.

M65: 1) Ossi Laitala Alahärmän Kisa 1.53.13, 2) Jorma Keskinen 100MC.FI 1.54.33, 3) Janne Rautio Toholammin eläkeläiset 1.57.02, 4) Eero Saarenketo AA 2.20.49, 5) Alpo Santanen Kuortane 2.22.35.

M70: 1) Tuure Väli-Torala Ilmajoen Kisailijat 1.45.16, 2) Matti Viita-aho LaVe 1.57.12, 3) Tapio Petoniemi AA 2.16.14, 4) Aulis Keltamäki ViVe 2.40.36.

M kunto: 1) Teppo Laitala Härmä 1.35.33, 2) Petri Karvinen Iisalmi 1.41.47, 3) Kalle Nygård AA 1.43.05, 4) Pekka Hänninen AA 1.49.04, 5) Nuutti Rintala Reaktor 1.56.54, 6) Erkki Kytönen 1.57.44, 7) Jukka Koivusaari Vaasa 1.5822, 8) Heikki Jokiaho 2.05.18.

M kävely: 1) Esko Hyyppä ViHs 2.46.40.

M Pyöräily: 1) Samuel Hyyppä ViHs 36.23, 2) Jani Aho 39.45, 3) Jari Tuovila Alajärvi 42.31, 4) Juho Savola Ogoloma Triathlon 43.34, 5) Antero Aho Sääksjärvi 46.14, 6) Erkki Jämbeck Lestijärvi 48.02, 7) Lars Sandström Kruunupyy 53.39.

Nyl: 1) Josefin Sjölind-Kohtamäki HIFK 1.21.22, 2) Sofia Calden IBF Blue Fox 1.34.19, 3) Merja Honkonen-Pohjonen Perho 1.36.12, 4) Henna Matintupa Alajärvi 1.40.34, 5) Johanna Ahopelto EU 1.49.14, 6) Jasmin Mäenpää 2.19.39.

N40: 1) Tuovila 1.47.17, 2) Johanna Salomäki 1.48.31, 3) Riitta-Liisa Rinne Vimpeli 2.13.02.

N50: 1) Maija Hjelmeroos TU 1.58.10.

N kunto: 1) Hanna Sirviö Oulu Triathlon&Cycling 2.07.16, 2) Linda Kangastie Jyväskylä 2.11.36, 3) Sanna Lehto 2.26.16.

N kävely: 1) Katri Mäkelä Itäkylä 3.13.11, 2) Karoliina Peltola Itäkylä 3.13.12, 3) Erja Säisä Nivala 3.14.04.

N pyöräily: 1) Katri Myllykoski Team Las 54.27, 2) Marja-Leena Juoperi ViHs 59.22, 3) Hilkka Ilomäki Team Las 59.26.

Kilpailun ulkopuolella:

Miehet maraton: 1) Kari Herrala ViVe 4.07.47.