Vimpelissä aurinkoinen puolimaraton: voitto meni Vaasaan

Perinteinen Windal ½-maraton juostiin Vimpelissä 26.9.2020.

Miesten yleisessä sarjassa kovinta vauhtia piti Vaasan Anders Kanckos.

Tulokset: Myl: 1) Anders Kanckos Wasa Triathlon 1.21.06, 2) Simeon Hyyppä ViHs 1.23.24, 3) Joakim Björklind Gif 1.23.57, 4) Jani Rintala AA 1.30.52, 5) Jussi Ojala Ilmajoki 1.39.48, 6) Patrick Juselius Sundby 1.40.27, 7) Frank Bäcksholm Ekorrens lastbil 1.42.13, 8) Iiro Koski Seinäjoki 1.58.36.

M40: 1) Teemu Manninen KtU 1.19.40, 2) Tomi Puumala Kokkola 1.44.58, 3) Jaakko Alakarhu LapVi 1.51.31, 4) Juha Rajala Niemisjärvi 1.54.49.

M45: 1) Johan Nylund Kållby Skiteam 1.33.29, 2) Timo Lappinen Happy Feet 1.45.18, 3) Pekka Kangas Ilmastosi 2.04.26.

M50: 1) Veijo Åberg Helsingin juoksijat 1.32.31, 2) Antti Koski Lapua 2.03.15.

M55: 1) Bo Lönnbäck Hop-Hab Team 1.24.42, 2) Max Pesola SiSu 1.28.02, 3) Kari Vuorinen Kunto Pirkat 1.34.10, 4) Kari Appelqvist HIFK 1.34.58, 5) Ari Lappinen Happy Feet 1.38.39, 6) Juha Latvala AA 1.39.28.

M60: 1) Pekka Murtomäki Häjyt 1.51.19, 2) Reijo Harju IK Maraton 1.51.39, 3) Curt Sandberg Ik Falken 1.58.24, 4) Timo Koskela 2.50.15.

M65: 1) Jouko Rajamäki Häjyt 1.34.07, 2) Hannu Patamaa 1.55.42, 3) Tarvo Vallineva Ei ihan Tahvo 1.57.13, 4) Ossi Laitila Alahärmän kisa 1.57.32, 5) Erkki Kytönen Seinäjoki 2.00.26, 6) Janne Rautio Toholammin eläkeläiset 2.03.15, 7) Eero Saarenketo AA 2.18.06.

M70: 1) Tuure Väli-Torala IK 1.44.46, 2) Ari Heikkilä Alavieska 1.53.21, 3) Sauli Honkola PieHi 2.04.09, 4) Tapio Peltoniemi AA 2.14.49, 5) Alpo Santanen KuKu 2.31.08, 6) Aulis Keltamäki ViVe 2.44.21.

M kunto: 1) Tuomas Björkbacka Veteli 1.29.32, 2) Jouni Poikola Perho 1.42.07, 3) Marko Kangas SoSi 1.50.51, 4) Erkki Ojalehto 2.04.34, 5) Mårten Bredarholm Mårten 2.04.41, 6) Joonas Viitala NuJy 2.05.42.

M kävely: 1) Pasi Kilpeläinen SoSi 3.29.30.

M pyöräily: 1) Peter Juselius NCK 38.31, 2) Jari Tuovila Alajärvi 38.59, 3) Esko Hyyppä ViHs 41.35, 4) Antero Aho 45.33, 5) Tapio Joensuu Vimpeli 1.11.40.

Nyl: 1) Cecilia Storgård Vaasa 1.43.37.

N40: 1) Merja Valkosalo Lappajärvi 1.45.18, 2) Tuovila 1.45.39, 3) Kirsi Isoaho Alavus 2.06.27.

N50: 1) Merja Honkonen-Pohjonen Perho 1.37.21, 2) Paula Mäki-Tuuri TöVe 1.54.44, 3) Monica Cederberg Ik Falken 2.08.29.

N kunto: 1) Elina Vainio Vimpeli 2.02.33, 2) Niina Ojala 2.16.45, 3) Gretel Utter Purmo 2.24.46.

N kävely: 1) Katri Mäkelä KM 3.03.05, 2) Erja Säisä Nivala 3.25.06.

N Pyöräily: 1) Kari Myllykoski Team Las 55.20, 2) Hilkka Ilomäki Team Las 59.47, 3) Krista Kuoppala Vimpeli 59.56, 4) Pilvi Hanhikoski Vimpeli 59.58, 5) Mari Yliahtela Vimpeli 1.01.25.