Yleisurheilun Peukkukisat kisailtiin Alajärvellä kesäisen lämpimässä säässä – katso kaikkien lajien tulokset tästä

Peukkukisat järjestettiin Alajärven Ankkurikentällä tämän viikon tiistaina 29. kesäkuuta.

Peukkukisasarja on uusi Suomenselän yleisurheiluseurojen kilpailusarja, jonka aiempi nimi on Viiskuntakisa. Kisaan osallistui yhteensä noin 100 urheilijaa, jotka olivat iältään 9–17-vuotiaita.

Kisan tulokset näet alta. Tulokset on ilmoitettu siten, että jos urheilija kilpaili useammassa kuin yhdessä ikäsarjassa, hänet merkittiin kilpailun ulkopuoliseksi vanhemman ikäsarjan kilpailussa. Nämä tulokset näkyvät tuloslistassa ilman sijoitusta lajin lopussa.

P9 150m (+0,9) 1) Vilho Kestinmäki ÄhtU 25,88, 2) Reino Raiski VirtU 26,06, 3) Lenni Rinne ÄhtU 30,01, 4) Jaakob Onditi AlajA 33,03, Veijo-Pekka Aho SoinSi DNS.

P9 Pituus 1) Reino Raiski VirtU 3,39, 2) Kaarlo Korkeavuori HKV 3,36, 3) Lenni Rinne ÄhtU 2,86, 4) Jaakob Onditi AlajA 2,38, 5) Vili Rinne ÄhtU 2,36, Veijo-Pekka Aho SoinSi DNS.

T9 150m 1) Roosa Pessinen AlajA 26,15, 2) Anniina Salo KuopRei 26,18, 3) Ninni Peltola AlavU 26,62, 4) Linnea Piispanen AlajA 26,63, 5) Veera Mäkinen AlavU 26,72, 6) Elle Ala-Fossi LapVi 26,92, 7) Taika Mäkinen VirtU 27,83, 8) Serafiina Heinäheimo LapVi 28,54, 9) Karoliina Ranta-Knuuttila AlavU 28,93, 10) Meimi Lillstrang AlajA 30,99, 11) Sara Rantakangas AlajA 32,90, 12) Siiri Rantakangas AlajA 36,05

Erä 1 (+0,0) 1) Veera Mäkinen AlavU 26,72, 2) Elle Ala-Fossi LapVi 26,92, 3) Serafiina Heinäheimo LapVi 28,54, 4) Meimi Lillstrang AlajA 30,99, 5) Sara Rantakangas AlajA 32,90, 6) Siiri Rantakangas AlajA 36,05. Erä 2 (+0,9) 1) Roosa Pessinen AlajA 26,15, 2) Anniina Salo KuopRei 26,18, 3) Ninni Peltola AlavU 26,62, 4) Linnea Piispanen AlajA 26,63, 5) Taika Mäkinen VirtU 27,83, 6) Karoliina Ranta-Knuuttila AlavU 28,93.

T9 Pituus 1) Silka Viinikka ÄhtU 3,34, 2) Ninni Peltola AlavU 3,25, 3) Linnea Piispanen AlajA 3,22, 4) Veera Mäkinen AlavU 3,20, 5) Anniina Salo KuopRei 3,20, 6) Roosa Pessinen AlajA 3,12, 7) Taika Mäkinen VirtU 3,02, 8) Elle Ala-Fossi LapVi 2,94, 9) Meimi Lillstrang AlajA 2,71, 10) Karoliina Ranta-Knuuttila AlavU 2,65, 11) Serafiina Heinäheimo LapVi 2,61, 12) Adele Kallio AlajA 2,25, 13) Sara Rantakangas AlajA 2,18, 14) Siiri Rantakangas AlajA 2,06.

P11 60m (+0,6) 1) Elias Onditi AlajA 10,11, 2) Kuoppa-Aho Samuel AlajA 10,16, 3) Daniel Kilponen ÄhtU 10,67, 4) Tami Mäkinen VirtU 10,73, Kaarlo Korkeavuori HKV 10,04, Vilho Kestinmäki ÄhtU 10,11.

P11 1000m 1) Elias Onditi AlajA 4.16,38, 2) Tami Mäkinen VirtU 4.16,83, 3) Daniel Kilponen ÄhtU 4.17,15.

P11 Kuula 1) Aamos Kivikangas AlajA 6,52, 2) Kasperi Engström AlavU 5,89, 3) Kuoppa-Aho Samuel AlajA 5,86, 4) Elias Onditi AlajA 5,70.

T11 60m 1) Lumi Lahti AlahKi 9,45, 2) Reetta Hautala ÄhtU 9,48, 2) Miida Viinikka ÄhtU 9,48, 4) Alisa Koskinen ÄhtU 9,70, 5) Fanny Heinäheimo LapVi 9,73, 6) Anna Krihvel AlavU 9,80, 7) Sofia Koski SeinäjSU 10,04, 8) Saana Hemminki AlajA 10,27, 8) Sofia Piirainen AlavU 10,27, 10) Alexandra Puranen AlajA 10,29, 11) Nelly Sillanpää AlajA 10,41, 12) Eerika Sironen AlajA 10,49, 13) Lempi Saarenpää SoinSi 10,56, 14) Jenica Pessinen AlajA 10,81, 15) Lumia Piispanen AlajA 10,93, 16) Kenza Abdelouhab VirtU 11,03, 17) Jatta Ojala SoinSi 11,10, 18) Emma Paalijärvi AlajA 11,36

Erä 1 (+1,7) 1) Reetta Hautala ÄhtU 9,48, 2) Alisa Koskinen ÄhtU 9,70, 3) Fanny Heinäheimo LapVi 9,73, 4) Sofia Koski SeinäjSU 10,04, 5) Saana Hemminki AlajA 10,27, 6) Lumia Piispanen AlajA 10,93. Erä 2 (+0,0) 1) Lumi Lahti AlahKi 9,45, 2) Sofia Piirainen AlavU 10,27, 3) Alexandra Puranen AlajA 10,29, 4) Eerika Sironen AlajA 10,49, 5) Kenza Abdelouhab VirtU 11,03, 6) Jatta Ojala SoinSi 11,10. Erä 3 (+1,4) 1) Miida Viinikka ÄhtU 9,48, 2) Anna Krihvel AlavU 9,80, 3) Nelly Sillanpää AlajA 10,41, 4) Lempi Saarenpää SoinSi 10,56, 5) Jenica Pessinen AlajA 10,81, 6) Emma Paalijärvi AlajA 11,36.

T11 1000m 1) Reetta Hautala ÄhtU 3.39,20, 2) Anna Krihvel AlavU 3.42,69, 3) Lumi Lahti AlahKi 3.42,97, 4) Vera Korkiakangas AlahKi 4.06,05, 5) Sofia Piirainen AlavU 4.11,43, 6) Sofia Koski SeinäjSU 4.11,97, 7) Lempi Saarenpää SoinSi 4.29,98, 8) Eerika Sironen AlajA 4.32,92, 9) Kenza Abdelouhab VirtU 4.48,80, 10) Saana Hemminki AlajA 4.53,96, 11) Jenica Pessinen AlajA 4.54,49, Alisa Koskinen ÄhtU DNS, Lumia Piispanen AlajA DNS.

T11 Kuula 1) Miida Viinikka ÄhtU 8,15, 2) Reetta Hautala ÄhtU 7,57, 3) Vera Korkiakangas AlahKi 7,46, 4) Alisa Koskinen ÄhtU 7,32, 5) Saana Hemminki AlajA 6,91, 6) Nelly Sillanpää AlajA 6,85, 7) Anna Krihvel AlavU 6,66, 8) Fanny Heinäheimo LapVi 6,49, 9) Sofia Piirainen AlavU 6,10, 10) Emma Paalijärvi AlajA 5,48, 11) Jatta Ojala SoinSi 5,43, 12) Eerika Sironen AlajA 5,18, 13) Kenza Abdelouhab VirtU 4,94, 14) Sofia Koski SeinäjSU 4,86, 15) Lempi Saarenpää SoinSi 4,81, 16) Jenica Pessinen AlajA 4,66, 17) Lumia Piispanen AlajA 4,19, Silka Viinikka ÄhtU DNS.

P13 200m (-0,3) 1) William Strandvall IFÅsar 31,37, 2) Jimi Aho AlajA 32,57, 3) Juuso Koski SeinäjSU 32,82.

P13 60m aidat (+1,0) 1) Luka Kielinen EspTa 12,06, 2) William Strandvall IFÅsar 12,08, 3) Jimi Aho AlajA 14,18.

P13 Kuula 1) Atte Saarimäki ÄhtU 10,37, 2) Aatu Saarimäki ÄhtU 9,13, 3) Veeti Saarimäki ÄhtU 8,19, 4) Konsta Engström AlavU 6,83, 5) Luka Kielinen EspTa 6,46, 6) Jimi Aho AlajA 6,18.

T13 200m 1) Viola Jokiaho ÄhtU 29,44, 2) Vanessa Pöyhönen VetU 30,32, 3) Emilia Salo AlajA 30,87, 4) Alisa Takamaa LapVi 30,97, 5) Aada Piispanen AlajA 31,15, 6) Angelina Heinäheimo LapVi 31,26, 7) Pinja Viinikka ÄhtU 31,78, 8) Joanna Ojala SoinSi 31,95, 9) Enni Ala-Fossi LapVi 32,06, 10) Nuppu Saarenpää SoinSi 32,52, 11) Pihla Peura SoinSi 33,03, 12) Lotta Viinamäki LappVei 33,57, 13) Josefiina Jokinen AlavU 37,22, 14) Minea Jokinen AlavU 37,23, 15) Elli Kestinmäki ÄhtU 40,47, Miida Viinikka ÄhtU 31,97, Emmi Ihainen VirtU DNS

Erä 1 (+0,0) 1) Emilia Salo AlajA 30,87, 2) Pinja Viinikka ÄhtU 31,78, 3) Enni Ala-Fossi LapVi 32,06, 4) Lotta Viinamäki LappVei 33,57, 5) Minea Jokinen AlavU 37,23, Miida Viinikka ÄhtU 31,97. Erä 2 (-2,0) 1) Aada Piispanen AlajA 31,15, 2) Angelina Heinäheimo LapVi 31,26, 3) Joanna Ojala SoinSi 31,95, 4) Nuppu Saarenpää SoinSi 32,52, 5) Pihla Peura SoinSi 33,03, Emmi Ihainen VirtU DNS. Erä 3 (+0,3) 1) Viola Jokiaho ÄhtU 29,44, 2) Vanessa Pöyhönen VetU 30,32, 3) Alisa Takamaa LapVi 30,97, 4) Josefiina Jokinen AlavU 37,22, 5) Elli Kestinmäki ÄhtU 40,47.

T13 60m aidat 1) Matilda Koivisto SeinäjSU 10,57, 2) Vanessa Pöyhönen VetU 10,68, 3) Viola Jokiaho ÄhtU 10,76, 4) Alisa Takamaa LapVi 10,99, 5) Angelina Heinäheimo LapVi 11,26, 6) Emilia Salo AlajA 11,62, 7) Joanna Ojala SoinSi 11,76, 8) Viola Takala AlajA 12,03, 9) Aada Piispanen AlajA 12,45, 10) Pihla Peura SoinSi 13,00, 11) Nuppu Saarenpää SoinSi 13,01, 12) Vilma Järvinen KarstKi 13,27, Emmi Ihainen VirtU DNS

Erä 1 (+0,0) 1) Viola Jokiaho ÄhtU 10,76, 2) Joanna Ojala SoinSi 11,76, 3) Vilma Järvinen KarstKi 13,27, Emmi Ihainen VirtU DNS. Erä 2 (+1,1) 1) Vanessa Pöyhönen VetU 10,68, 2) Alisa Takamaa LapVi 10,99, 3) Angelina Heinäheimo LapVi 11,26, 4) Pihla Peura SoinSi 13,00. Erä 3 (+0,2) 1) Matilda Koivisto SeinäjSU 10,57, 2) Emilia Salo AlajA 11,62, 3) Viola Takala AlajA 12,03, 4) Aada Piispanen AlajA 12,45, 5) Nuppu Saarenpää SoinSi 13,01.

T13 Kuula 1) Vilma Järvinen KarstKi 9,43, 2) Hanna Siirilä AlajA 9,38, 3) Viola Jokiaho ÄhtU 9,04, 4) Emilia Salo AlajA 8,41, 5) Angelina Heinäheimo LapVi 8,36, 6) Pinja Viinikka ÄhtU 7,96, 7) Joanna Ojala SoinSi 7,13, 8) Josefiina Jokinen AlavU 5,89, 9) Aada Piispanen AlajA 5,71, 10) Minea Jokinen AlavU 5,38, 11) Nuppu Saarenpää SoinSi 5,25, 12) Pihla Peura SoinSi 5,11, 13) Lilja Viirumäki SoinSi 5,11, Emmi Ihainen VirtU DNS.

T15 300m 1) Veera Ketonen IlmajKi 43,87, 2) Seliina Kuoppa-Aho AlajA 45,48, 3) Katariina Leppäaho AlajA 47,39, 4) Viivi-Leena Kari VetU 48,18, 5) Rebekka Pöyhönen VetU 50,57, Ilona Takala AlajA DNS, Liinu Järvinen AlajA DNS, Emmi Piispanen AlajA DNS, Essi Koivisto VetU DNS

Erä 1 1) Katariina Leppäaho AlajA 47,39, 2) Viivi-Leena Kari VetU 48,18, 3) Rebekka Pöyhönen VetU 50,57, Ilona Takala AlajA DNS. Erä 2 1) Veera Ketonen IlmajKi 43,87, 2) Seliina Kuoppa-Aho AlajA 45,48, Liinu Järvinen AlajA DNS, Emmi Piispanen AlajA DNS, Essi Koivisto VetU DNS.

T15 80m aidat (-0,1) 1) Veera Ketonen IlmajKi 12,42, 2) Sara Mattila ÄhtU 12,74, 3) Katariina Leppäaho AlajA 12,86, 4) Viivi-Leena Kari VetU 13,28.

T15 Kolmiloikka 1) Jennika Ojala SoinSi 10,30, 2) Seliina Kuoppa-Aho AlajA 10,21, 3) Emmi Piispanen AlajA 8,91, Viola Takala AlajA 8,32.

T15 Keihäs 1) Katariina Leppäaho AlajA 33,36, Emmi Piispanen AlajA DNS, Lotta Viinamäki LappVei 23,36, Hanna Siirilä AlajA 26,57, Alisa Takamaa LapVi 27,49.

P15 300m 1) Topias Koskinen ÄhtU 47,54.

P15 Kolmiloikka Juuso Koski SeinäjSU 9,44.

P15 Keihäs 1) Henri Pitkäkangas AlajA 43,23, 2) Topias Koskinen ÄhtU 32,76.

N17 100m (+0,3) 1) Amelie Koivuluoma SeinäjSU 12,81, 2) Alisa Viinamäki LappVei 13,33, 3) Anni Takamaa LapVi 13,91, 4) Alisa Koivukangas EvijU 14,36, 5) Anniina Viitasaari AlajA 14,51, Matilda Koivisto SeinäjSU 14,30, Emmi Piispanen AlajA 14,34.

N17 Seiväs 1) Janna-Juulia Mäenpää LappVei 345, 2) Felicia Vikström LarsmoIF 300, 3) Venla Vikström LarsmoIF 280, 4) Elsi Karjanlahti SeinäjSU 260, 5) Emilia Liljeqvist IFNykn 250, 6) Vilma Ylä-Jussila ÄhtU 210, 7) Jenna-Justiina Mäenpää LappVei 210, Sara Mattila ÄhtU 270, Marja Eskelinen VetU 290, Viola Takala AlajA 210, Ilona Takala AlajA.

N17 Keihäs 1) Noora Haapaniemi TeuvRi 39,30, 2) Alisa Koivukangas EvijU 35,52.

M17 Seiväs 1) Joona Ali-Haapala KaustPV 390, 2) Tommi Järvenpää JyväskKU 380, 3) Robin Liljeqvist IFNykn 290.

M17 Keihäs 1) Niko Mäki-Mustapää KuortKu 60,20, 2) Patrick Jokela AlavU 50,78.