Ankkurikentällä aluemestaruuskilpailut – Karjanlahdelle, Paavolalle ja Yli-Mannilalle voitot omissa sarjoissaan

Ankkurikentällä Alajärvellä kisattiin viikonloppuna aluemestaruuskilpailut.

Muutamien poisjääntien jälkeen kilpailemassa oli yhteensä 159 urheilijaa.

Kilpailijat olivat saapuneet enimmäkseen Länsi-Suomen alueelta, mutta kilpailjoita oli myös Helsingistä ja Kemistä saakka. Ilmoittautuneita oli kaikkiaan 57 yleisurheiluseurasta.

Miesten seipäässä voittoon taivutti Alajärven Ankkureitten Mikko Paavola ja miesten moukarissa Juhana Karjanlahti. Myös 17-vuotiaiden miesten moukarissa voiton otti Ankureitten Olavi Yli-Mannila.

Kilpailut saatiin käydä aivan viimeisiä lajeja lukuunottamatta poutaisessa kesäsäässä.

Katso alta kaikki tulokset.

N 200m 1) Anna Julin IFNykn 25,34, 2) Sofia Järvelin AlavU 25,51, 3) Tiia Järvinen VeitsilKV 25,83, 4) Eerika Koivuniemi KauhWi 25,90, 5) Heidi Salminen JyväskKU 25,95, 5) Maisa Laakso VasaIS 25,95, 7) Reeta Valve MuurY 26,46, 8) Malva Nylund VasaIS 26,65, 9) Miina Palonen ViitVie 26,72, 10) Cornelia Berg VasaIS 27,15, 11) Johanna Kulmala JyväskKU 27,30, 12) Emma Koistinen JyväskKU 27,42, 13) Nea-Mari Neziri JyväskKU 28,26, 14) Nelli Mustola VasaIS 29,26, Pinja Hirvilahti JyväskKU DQ

Erä 1 (-1,5) 1) Heidi Salminen JyväskKU 25,95, 2) Reeta Valve MuurY 26,46, 3) Malva Nylund VasaIS 26,65, 4) Cornelia Berg VasaIS 27,15, 5) Johanna Kulmala JyväskKU 27,30. Erä 2 (-2,6) 1) Miina Palonen ViitVie 26,72, 2) Emma Koistinen JyväskKU 27,42, 3) Nea-Mari Neziri JyväskKU 28,26, 4) Nelli Mustola VasaIS 29,26, Pinja Hirvilahti JyväskKU DQ. Erä 3 (+0,0) 1) Anna Julin IFNykn 25,34, 2) Sofia Järvelin AlavU 25,51, 3) Tiia Järvinen VeitsilKV 25,83, 4) Eerika Koivuniemi KauhWi 25,90, 5) Maisa Laakso VasaIS 25,95.

N 800m 1) Kaisa Honkaharju KälvTa 2.13,08, 2) Saana Lappalainen SeinäjSU 2.13,60, 3) Enni Katajalaakso KannU 2.15,74, 4) Kaisa Isokääntä KalajJu 2.23,68, 5) Andrea Lilja VasaIS 2.27,77, 6) Justiina Juntunen GamlakIF 2.30,81, 7) Jasmin Laaksoharju SeinäjSU 2.33,41, Satu Rautiainen ÄänekU DNS.

N 5000m 1) Karoliina Ukskoski PerhKi 18.14,60.

N Korkeus 1) Emma Nyman IFKraft 170, 2) Tuuli Järvinen KeurKi 170, 3) Gabriela Kosonen JyväskKU 167, 4) Jutta Väkeväinen LappVei 164, 5) Janita Leppäranta KristU 158, 6) Reeta Valve MuurY 150, Venla Ruotanen YlivKu.

N Pituus 1) Oona Nieminen JyväskKU 5,93, 2) Katja Kangas PohjKoi 5,89, 3) Reeta Valve MuurY 5,71, 4) Pinja Hirvilahti JyväskKU 5,60, 5) Miina Palonen ViitVie 5,55, 6) Jonna Peritalo EvijU 5,47, 7) Kaisa Pukkinen VaasTo 5,42, 8) Janita Leppäranta KristU 5,25, 9) Ida Backman IFDrott 5,10, 10) Wilma Jungar EsboIF 4,93, Sanni Säntti IlmajKi DNS, Jutta Latvala KuortKu DNS, Eucabeth Kivikangas AlajA DNS.

N Kuula 1) Niina Kelo KeskiUYU 13,13, 2) Minna-Marjatta Liimatainen HimU 13,08, 3) Ella Mäntylä VähänkVie 12,81, 4) Linn Sund VasaIS 12,54, 5) Eucabeth Kivikangas AlajA 12,24, 6) Piia Koski TeuvRi 12,02, 7) Sara Killinen LapVi 11,99, 8) Valentina Lemettinen SeinäjSU 9,77, 9) Sanni Säntti IlmajKi 9,37, Venla Ruotanen YlivKu DNS.

N Kiekko 1) Piia Koski TeuvRi 46,02, 2) Camilla Forsberg JyväskKU 44,75, 3) Linn Sund VasaIS 44,14, 4) Hanna Rintamäki IFFemman 43,60, 5) Niina Kelo KeskiUYU 43,38, 6) Petra Valkama IlmajKi 39,85, 7) Heli Kortesmäki TeuvRi 39,24, 8) Sara Killinen LapVi 38,00, Jaana Kivistö TeuvRi DNS, Timo Mustikkamaa TampPy 35,22 (KUP), Petteri Peitso SeinäjSU 33,14 (KUP).

M 200m 1) Christoffer Envall IKFalken 21,86, 2) Niilo Mustalahti SeinäjSU 21,97, 3) Filiph Johansson GamlakIF 21,98, 4) Viljami Parpala SeinäjSU 23,00, 5) Markus Erkkilä KannU 23,16, 5) Teemu Tuomela AlajA 23,16, 7) Juuso Peltola JyväskKU 23,57, 8) Jani-Matti Tuomela AlajA 24,43, 9) Veli-Matti Mannila HelsTa 28,58, Kaj Sandell IKFalken DNS

Erä 1 (-0,8) 1) Christoffer Envall IKFalken 21,86, 2) Markus Erkkilä KannU 23,16, 3) Juuso Peltola JyväskKU 23,57, 4) Veli-Matti Mannila HelsTa 28,58, Kaj Sandell IKFalken DNS. Erä 2 (+0,0) 1) Niilo Mustalahti SeinäjSU 21,97, 2) Filiph Johansson GamlakIF 21,98, 3) Viljami Parpala SeinäjSU 23,00, 4) Teemu Tuomela AlajA 23,16, 5) Jani-Matti Tuomela AlajA 24,43.

M 800m 1) Alex Rauhala VasaIS 1.56,46, 2) Onni Mäkelä KälvTa 2.00,73, 3) Onni Ikonen HankasHa 2.01,27, 4) Roope Kangasvieri ToholU 2.01,44, 5) Juho Seppälä SeinäjSU 2.02,52, 6) Kristian Hautakoski AlavVi 2.03,57, 7) Joni Huhtala KauhWi 2.05,25, 8) Valtteri Luomala KauhWi 2.06,36, 9) Viktor Björkell VasaIS 2.10,79.

M 5000m 1) Mikko Patana 15.10,14, 2) Jan Kaas GamlakIF 15.16,98, 3) Teemu Oksanen IkaalU 15.35,81, 4) Harri Hietamäki VasaIS 15.51,84, 5) Tuomas Ahola NivU 16.21,23, 6) Simeon Hyyppä VimpVe 16.56,63, Lassi Korpijärvi ToholU DNS, Antti Ihamäki AlajA DNS.

M 400m aidat 1) Pyry Suutarinen ÄhtU 1.00,68.

M Seiväs 1) Mikko Paavola AlajA 516, 2) Urho Kujanpää TampPy 516, 3) Johan-Antti Kivilahti HaapajKi 486, 4) Mikael Westö VasaIS 471, 5) Albin Lundberg VasaIS 456, Iiro Suutarinen ÄhtU, Juuso Toivonen ÄhtU, Jesse Salmi VasaIS, Joonatan Kemppainen PihtipTui.

M Kolmiloikka 1) Artturi Tiipiö TeuvRi 13,61, 2) Marko Jokela KristU 12,82, Oliver Kärki VaasVa NM.

M Moukari 1) Juhana Karjanlahti AlajA 57,37, 2) Tuomo Tarvainen KauhWi 51,89, 3) Ilari Huttula AlajA 48,29, 4) Tommy Lahti IFFemman 25,77.

M Keihäs 1) Jami Kinnunen ÄänekU 75,60, 2) Juho Järvinen KarstKi 66,80, 3) Janne Läspä KaustPV 62,94, 4) Juho Takanen KuortKu 57,74, 5) Oskari Leppäaho AlajA 55,39, 6) Joonatan Kemppainen PihtipTui 54,31, Eetu Peltokangas ToholU DNS, Teemu Wirkkala ToholU DNS.

N17 200m 1) Sofia Ylinen SeinäjSU 27,25, 2) Vilma Knutar GamlakIF 27,34, 3) Maria Jääskä KaustPV 27,52, 4) Veera Ketonen IlmajKi 27,77, 5) Kaisa Tuovinen SeinäjSU 27,95, 6) Riikka Savolainen JyväskKU 27,99, 7) Milja-Maria Lahti AlajA 28,05, 8) Anni Mäenpää SeinäjSU 28,46, 9) Seliina Kuoppa-Aho AlajA 29,31, 10) Heta Virkajärvi KaipVi 30,59

Erä 1 (+1,2) 1) Vilma Knutar GamlakIF 27,34, 2) Milja-Maria Lahti AlajA 28,05, 3) Seliina Kuoppa-Aho AlajA 29,31, 4) Heta Virkajärvi KaipVi 30,59. Erä 2 (-1,0) 1) Sofia Ylinen SeinäjSU 27,25, 2) Maria Jääskä KaustPV 27,52, 3) Veera Ketonen IlmajKi 27,77, 4) Kaisa Tuovinen SeinäjSU 27,95, 5) Riikka Savolainen JyväskKU 27,99, 6) Anni Mäenpää SeinäjSU 28,46.

N17 800m 1) Milla Utriainen KaustPV 2.27,52, 2) Seliina Kuoppa-Aho AlajA 2.28,36, 3) Senja Gustafsson KauhWi 2.30,41, 4) Sirja Tyystjärvi VähänkVie 2.32,16, 5) Anni Niku NivU 2.33,08, 6) Katariina Leppäaho AlajA 2.37,80, 7) Viola Gustafsson KauhWi 2.39,03, 8) Iida Rautio NivU 2.44,92, Ilona Takala AlajA DNS.

N17 3000m 1) Melissa Kykyri KälvTa 11.08,35, 2) Teodora Westerlund IFDrott 11.16,66, 3) Heta Virkajärvi KaipVi 11.55,88.

N17 400m aidat 1) Aada Määttälä ToholU 1.02,13, 2) Katariina Leppäaho AlajA 1.12,12, 3) Sanni Pynttäri AlavU 1.12,47, 4) Ilona Takala AlajA 1.12,91.

N17 Korkeus 1) Silja Arohonka SeinäjSU 158, 2) Amanda Kulju JyväskKU 155, 3) Fanny Ojala SeinäjSU 145, 3) Siiri Kvist SeinäjSU 145, 3) Milja Mäkiranta VähänkVie 145, 6) Elisabeth Kvist VasaIS 140, Vilma Knutar GamlakIF NH.

N17 Pituus 1) Aada Mikkilä SeinäjSU 5,38, 2) Saana Takala SeinäjSU 5,37, 3) Riikka Savolainen JyväskKU 5,30, 4) Sonja Jääskeläinen KarstKi 5,26, 5) Johanna Nieminen JyväskKU 5,25, 6) Petra Väkeväinen LappVei 5,16, 7) Janna-Juulia Mäenpää LappVei 4,98, 8) Sari Rantoja AlavU 4,97, 9) Lotta Pudas VeitsilKV 4,56, 10) Ilona Takala AlajA 4,38, 11) Seliina Kuoppa-Aho AlajA 4,15, 12) Veera Jokinen KarstKi 4,09, Milja-Maria Lahti AlajA DNS.

N17 Kuula 1) Salla Koskimäki KaustPV 13,33, 2) Johanna Tikkala IFKraft 13,01, 3) Tiia Matila KuortKu 12,49, 4) Emilia Latva-Koivisto IlmajKi 10,11.

N17 Kiekko 1) Vilma Räsänen ViitVie 44,53, 2) Nelli Pajula JyväskKU 33,40, 3) Emilia Vörlin KokkVei 32,40, 4) Lyydia Herrala TöysVe 29,81, 5) Emilia Immonen JyväskKU 28,32, 6) Emilia Latva-Koivisto IlmajKi 24,70.

M17 200m 1) Valtteri Louko LapVi 22,71, 2) Benjamin Olli VasaIS 23,34, 3) Henri Korhonen ViipU 23,71, 4) Elias Rintanen VasaIS 23,81, 5) Konsta Kankainen TampPy 24,13, 6) Viljami Kari VetU 24,16, 7) Aleksi Luomala KauhWi 25,53, 8) Juho Virkajärvi KaipVi 27,46

Erä 1 (+0,2) 1) Konsta Kankainen TampPy 24,13, 2) Viljami Kari VetU 24,16, 3) Aleksi Luomala KauhWi 25,53, 4) Juho Virkajärvi KaipVi 27,46. Erä 2 (-1,1) 1) Valtteri Louko LapVi 22,71, 2) Benjamin Olli VasaIS 23,34, 3) Henri Korhonen ViipU 23,71, 4) Elias Rintanen VasaIS 23,81.

M17 800m 1) Tommi Saarinen AlavU 2.09,51, 2) Jaakko Salomäki KeskiUYU 2.09,86.

M17 3000m 1) Markus Hernesmaa KannU 11.15,20, 2) Juho Virkajärvi KaipVi 11.33,55, Lauri Hiisvirta VaasVa DNS, Eemeli Katajalaakso KannU DNS.

M17 400m aidat 1) Samuli Takkunen AlavVi 56,77.

M17 Seiväs 1) Juho Alasaari LaihLu 516, 2) Konsta Kankainen TampPy 426, 3) Tommi Järvenpää JyväskKU 351.

M17 Kolmiloikka 1) Otto Peltokangas ToholU 12,99, 2) Aaro Syväniemi IlmajKi 12,80, 3) Lenni Yli-Kotila KannU 12,49, 4) Michael Rännar IFVom 12,43, 5) Johannes Jokela KristU 11,09.

M17 Moukari 1) Olavi Yli-Mannila AlajA 45,62, 2) Eetu Saramäki PetäjävPe 43,23.

M17 Keihäs 1) Patrick Jokela AlavU 49,81.