Järviseutu jäi ilman kansanedustajaa, myös äänestysaktiivisuus laski - näin äänet meillä jakautuivat!

Järviseudun päälevikkialueen eli Alajärven, Soinin, Vimpelin ja Lappajärven äänet jakautuivat seuraavasti eduskuntavaaleissa 2019:

Alajärvi

Äänioikeutettuja 7906, äänestäneitä 5361, hylättyjä ääniä 27, äänestysprosentti 71,6 %

KESK: Joensuu Antti 1132, Savola Mikko 484, Kurvinen Antti 148, Niemi Anne 103, Lahti Risto 31, Kivisaari Pasi 28, Rintamäki Anne 16, Hautala Lasse 14, Ojaniemi Kati 14, Lintilä Mika 12, Lehtimäki Esko 6, Puumala Tuomo 6, Luoma Otto 4, Rajakorpi Harri 4, Ala-Nisula Rami 3, Leivo-Rintakorpi Tuija 3.

PS: Kangastie Jukka 730, Peltokangas Mauri 228, Mäenpää Juha 91, Lehtinen Lasse 38, Valtamäki Erkki 36, Juurakko Petri 34, Karppi Päivi 24, Panttila Eliisa 24, Lampinen Tauno 21, Mäkynen Jukka 19, Keränen Ulpu 16, Kulpakko Marko 13, Kankaansyrjä Mika 12, Westerholm Micael 8, Kurikka Leena 6, Leppänen Janne 2.

SIN: Hongisto Reijo 364, Vistbacka Raimo 143, Nurmela Esa 1, Pajunpää Timo 1.

KD: Ruotsala Aki 263, Ahopelto Pentti 69, Viita-aho-Tohni Maria 56, Östman Peter 33, Nummensalo Kati 18, Kallio Jaana 8, Lähdesmäki Juhana 7, Kaunismäki Tomi 4, Rantanen Kimmo 4, Fiskaali Heimo 3, Yli-Kaatiala Johanna 3, Punto Anna-Liisa 2, Paananen Jukka 1.

KOK: Risikko Paula 181, Sankelo Janne 68, Koski Susanna 35, Ojanperä Risto 34, Lahtinen Helena 16, Ridanpää-Taittonen Annu 16, Latvala Jari 15, Autio Aku 12, Meriläinen Marko 11, Mäki Tommi 10, Jokinen Maria 3, Rajala Katja 3, Viljanmaa Toni 3, Maunula-Craycroft Riitta 1.

SDP: Urpilainen Jutta 140, Jokiranta Harri 38, Kivinummi Niina 28, Kivikangas Emma 20, Tenkula Tarja 15, Berg Kim 14, Mäkynen Matias 9, West Linnea 7, Lehtola Eetu 3, Leivo-Holmqvist Terhi 3, Häggblom Kari 2, Partanen Petri 2, Huuki Ari 1.

VAS: Ketola Olli 132, Kiviluoma Juha-Matti 5, Knaapila Noora 5, Lehto Anneli 5, Lind Saana 3, Karhu Virpi 2, Akinyemi Aino 1, Isokoski Sauli 1, Meriläinen Anton 1, Sallinen Paavo 1.

VIHR: Hämäläinen Heli 66, Alhonnoro Lotta 14, Ojajärvi Tuomas 12, Ala-Kokko Laura 11, Taarna Terho 7, Harju Markku 5, Alaspää Jenna 4, Jokipii Mikko 4, Salo Henna 4, Egge Faisa 2, Teerikangas Anni 2, Yli-Panula Taru 2, Harjula Riikka 1, Perälä Marko 1.

KP: Humalajoki Jarmo 14, Kattelus Piia 4, Koskela Minna 2, Säntti Esko 2, Ranta-aho Pirjo 1, Toroska Kimmo 1.

STL: Nieminen Henri 3, Järviharju Matti 2, Mantere Timo 2, Nygård Mauri 2, Paavola Eero 2, Hämäläinen Ville 1, Kuusisto Tarja 1, Leijon Outi 1.

RKP: Henriksson Anna-Maja 4, Somppi Sari 3, Jungell Ida-Marie 1, Mahdi Ramieza 1.

MUUT: Välimäki Voitto 3.

IP: Koski Matti 4.

KTP: Päiväniemi Juha 3.

LIBE: Koski Tero 1.

PIR: Miettinen Marika 1, Marttala Lassi 1.

SKP: Pohjanhovi Heli 1, Veintie Ville 1.

FP: Silvanne Asta 1.

Lappajärvi

Äänioikeutettuja 2611, äänestäneitä 1822, hylättyjä ääniä 17, äänestysprosentti 74,5 %

KESK: Kurvinen Antti 319, Niemi Anne 152, Joensuu Antti 132, Savola Mikko 67, Kivisaari Pasi 23, Hautala Lasse 16, Lintilä Mika 16, Ojaniemi Kati 16, Lahti Risto 8, Rintamäki Anne 6, Lehtimäki Esko 3, Leivo-Rintakorpi Tuija 3, Puumala Tuomo 3, Ala-Nisula Rami 2, Luoma Otto 2.

PS: Kangastie Jukka 128, Peltokangas Mauri 124, Kankaansyrjä Mika 35, Mäenpää Juha 32, Lehtinen Lasse 14, Karppi Päivi 8, Valtamäki Erkki 8, Kulpakko Marko 6, Kurikka Leena 6, Panttila Eliisa 6, Mäkynen Jukka 4, Juurakko Petri 3, Keränen Ulpu 2, Westerholm Micael 2, Lampinen Tauno 1.

KD: Viita-aho-Tohni Maria 135, Ruotsala Aki 44, Östman Peter 9, Lähdesmäki Juhana 2, Kallio Jaana 1, Nummensalo Kati 1, Yli-Kaatiala Johanna 1.

KOK: Sankelo Janne 57, Risikko Paula 49, Koski Susanna 11, Meriläinen Marko 10, Ridanpää-Taittonen Annu 9, Rajala Katja 5, Autio Aku 3, Mäki Tommi 3, Ojanperä Risto 2, Jokinen Maria 1, Lahtinen Helena 1.

SDP: Urpilainen Jutta 52, Jokiranta Harri 44, Kivikangas Emma 16, Berg Kim 7, Tenkula Tarja 6, Mäkynen Matias 4, Kivinummi Niina 2, Partanen Petri 2, Huuki Ari 1, Lehtola Eetu 1, West Linnea 1.

SIN: Hongisto Reijo 66, Vistbacka Raimo 15, Niemistö Esa 1.

VIHR: Hämäläinen Heli 17, Ala-Kokko Laura 4, Teerikangas Anni 4, Alaspää Jenna 3, Taarna Terho 3, Yli-Panula Taru 3, Alhonnoro Lotta 2, Harju Markku 2, Jokipii Mikko 2, Perälä Marko 2, Egge Faisa 1, Ojajärvi Tuomas 1, Salo Henna 1, Simon Tobias 1.

VAS: Ketola Olli 6, Lehto Anneli 4, Tolonen Jorma 4, Akinyemi Aino 2, Isokoski Sauli 2, Kiviluoma Juha-Matti 1, Knaapila Noora 1, Niemi Kauko 1..

STL: Nieminen Henri 3, Hämäläinen Ville 2, Mantere Timo 2, Kuusisto Tarja 1, Paavola Eero 1.

KP: Kattelus Piia 3, Humalajoki Jarmo 3, Kananen Ville 1, Toroska Kimmo 1.

RKP: Henriksson Anna-Maja 2, Ingo Christoffer 1, Snellman Hans 1, Strand Joakim 1.

PIR: Pulkkis Ari-Pekka 2, Miettinen Marika 1.

LIBE: Koski Tero 2.

MUUT: Välimäki Voitto 2.

Soini

Äänioikeutettuja 1817, äänestäneitä 1134, hylättyjä ääniä 6, äänestysprosentti 67,8 %

KESK: Savola Mikko 357, Joensuu Antti 39, Niemi Anne 20, Kivisaari Pasi 8, Ojaniemi Kati 7, Hautala Lasse 5, Ala-Nisula Rami 2, Kurvinen Antti 2, Lahti Risto 2, Lintilä Mika 2, Luoma Otto 2, Rintamäki Anne 1.

PS: Kangastie Jukka 69, Peltokangas Mauri 60, Juurakko Petri 37, Mäenpää Juha 31, Lampinen Tauno 22, Valtamäki Erkki 11, Karppi Päivi 7, Kulpakko Marko 7, Lehtinen Lasse 7, Keränen Ulpu 5, Panttila Eliisa 4, Kurikka Leena 3, Kankaansyrjä Mika 2, Mäkynen Jukka 2.

KD: Ruotsala Aki 75, Viita-aho-Tohni Maria 14, Ahopelto Pentti 6, Nummensalo Kati 6, Östman Peter 5, Yli-Kaatiala Johanna 4, Fiskaali Heimo 2, Punto Anna-Liisa 2, Rantanen Kimmo 2, Lähdesmäki Juhana 1.

SIN: Hongisto Reijo 76, Vistbacka Raimo 17.

KOK: Risikko Paula 30, Latvala Jari 11, Sankelo Janne 10, Ridanpää-Taittonen Annu 9, Koski Susanna 8, Mäki Tommi 3, Ojanperä Risto 3, Rajala Katja 2, Autio Aku 1, Lahtinen Helena 1.

SDP: Urpilainen Jutta 43, Kivinummi Niina 17, Berg Kim 2, Mäkynen Matias 2, Jokiranta Harri 1, Kivikangas Emma 1, Partanen Petri 1, Tenkula Tarja 1.

VIHR: Hämäläinen Heli 6, Harju Markku 5, Ala-Kokko Laura 3, Ojajärvi Tuomas 2, Perälä Marko 2, Alhonnoro Lotta 1, Harjula Riikka 1, Närvä Tuula 1, Salo Henna 1, Yli-Panula Taru 1.

VAS: Ketola Olli 14, Knaapila Noora 3, Akinyemi Aino 2, Niemi Kauko 1, Sallinen Paavo 1, Tolonen Jorma 1.

MUUT: Välimäki Voitto 4.

KP: Kattelus Piia 1, Säntti Esko 1, Toroska Kimmo 1.

STL: Nieminen Henri 2, Kuusisto Tarja 1.

RKP: Ollikainen Mikko 1, Strand Joakim 1.

PIR: Marttala Lassi 1.

Vimpeli

Äänioikeutettuja 2528, äänestäneitä 1752, hylättyjä ääniä 14, äänestysprosentti 74,6 %

KESK: Niemi Anne 354, Joensuu Antti 80, Kurvinen Antti 61, Savola Mikko 37, Puumala Tuomo 15, Ojaniemi Kati 12, Kivisaari Pasi 9, Lintilä Mika 8, Rintamäki Anne 7, Lahti Risto 5, Hautala Lasse 4, Lehtimäki Esko 3, Luoma Otto 1, Rajakorpi Harri 1.

PS: Peltokangas Mauri 107, Kangastie Jukka 86, Mäenpää Juha 41, Kulpakko Marko 16, Keränen Ulpu 10, Mäkynen Jukka 10, Panttila Eliisa 9, Karppi Päivi 8, Valtamäki Erkki 8, Kankaansyrjä Mika 5, Lehtinen Lasse 4, Juurakko Petri 2, Kurikka Leena 2, Lampinen Tauno 2, Westerholm Micael 2.

SIN: Hongisto Reijo 252, Vistbacka Raimo 12, Pajunpää Timo 1.

SDP: Urpilainen Jutta 96, Kivikangas Emma 21, Jokiranta Harri 18, Partanen Petri 10, Berg Kim 8, Tenkula Tarja 7, Mäkynen Matias 5, Kivinummi Niina 3, West Linnea 2, Huuki Ari 1.

KD: Ruotsala Aki 63, Viita-aho-Tohni Maria 22, Östman Peter 20, Nummensalo Kati 5, Lähdesmäki Juhana 4, Ahopelto Pentti 2, Byskata Leo 1, Kallio Jaana 1.

VAS: Ketola Olli 61, Lehto Anneli 24, Niemi Kauko 10, Knaapila Noora 5, Tolonen Jorma 4, Akinyemi Aino 2, Isokoski Sauli 2, Karhu Virpi 1, Kiviluoma Juha-Matti 1, Lind Saana 1, Pietilä Roy 1, Pörsti Pekka 1, Sallinen Paavo 1.

KOK: Risikko Paula 44, Ojanperä Risto 20, Sankelo Janne 15, Mäki Tommi 6, Koski Susanna 4, Autio Aku 3, Meriläinen Marko 2, Ridanpää-Taittonen Annu 2, Jokinen Maria 1, Lahtinen Helena 1, Latvala Jari 1.

STL: Mantere Timo 2, Hämäläinen Ville 1.

IP: Uusiprosi Keijo 1.