Uutiset

Keskusta valitsi Soinissa aluevaaliehdokkaan ja muutti yhdistyksen nimen

  • Järviseutu

Savola kävi läpi varsin erikoisen vaalikauden eduskuntatapahtumia ja aluevaalien tärkeyttä.

– Aluevaaleissa on tärkeä saada äänestäjät liikkeelle eteenkin pienissä kunnissa, koska valituksi tulemiseen tarvitaan moninkertainen äänimäärä kuntavaaleihin verrattuna, Savola painotti.

Kokous päätti esittää Keskustan Soinin aluevaaliehdokkaaksi Juha-Pekka Keisalaa. Kokous käsitteli myös nimen muutosasian. Keskustan Soinin paikallisyhdistys on käsitellyt kunnallisjärjestön tehtäviä hoitavan kuntayhdistyksen sääntömuutoksen 2020.

Yhdistyksen tehtävää kuvaa nimi on koettu tarpeelliseksi ja kokous päätti muuttaa yhdistyksen nimeksi Keskustan Soinin kuntayhdistys ry.

Kokous valitsi kuntayhdistyksen puheenjohtajaksi Antti Laakson, varapuheenjohtajaksi Eeva Herralan, sihteeriksi Satu Laitilan ja lisäksi hallitukseen jäseniksi Tapani Akonniemen, Maija-Liisa Keisalan, Juha-Pekka Keisalan, Kari Laasalan ja Kari Laasasenahon. Rahastonhoitajana toimii Arto Mustaniemi.

Keskustan Soinin kuntayhdistyksen tiedote

Mainos (sisältö jatkuu alla)

Mainos päättyy

Mainos (sisältö jatkuu alla)

Mainos päättyy

    Jaa artikkeli