Ykköspesiksen otteluohjelmat julkaistu – neljälle paikka Superpesiksen karsintasarjaan, Ankkurit aloittaa kotiottelulla Puijon Pesistä vastaan 15. toukokuuta

Pesäpalloliitto on vahvistanut Ykköspesiksen otteluohjelmat kaudelle 2021. Naisten Ykköspesiksen runkosarja käynnistyy äitienpäiväviikonloppuna ja miesten Ykköspesiksen runkosarja helatorstaina 13. toukokuuta.

Uusia paikkakuntia ykköspesiskartalla ovat Ikaalinen, Jyväskylä ja Lapua. Lisäksi miesten Ykköspesikseen tekevät paluun Laukaan Urheilijat, Ulvilan Pesä-Veikot ja Vähänkyrön Viesti, jotka eivät osallistuneet sarjaan koronaviruspandemian aiheuttamalla poikkeuskaudella.

Ikaalisissa pesäpallo tekee vahvaa uutta tulemistaan ja Tarmo on edustettuna miesten Ykköspesiksessä 28 vuoden tauon jälkeen. Luonnonkauniilla paikalla sijaitseva sininen hiekkatekonurmikenttä uusittiin 2018 ja Tarmo varmisti sarjanousunsa Ykköspesikseen kolmen suomensarjakauden jälkeen viime syksynä. Lisäksi tulevalla kaudella Kankaanpään Maila vie yhden Superpesiksen kotiottelunsa Ikaalisiin.

Jyväskylää edustavat miesten Ykköspesiksessä Lohi, joka pelaa kotiottelunsa Koskenharjun kentällä sekä naisten Ykköspesiksessä Kirittäret. Kakkosjoukkueensa Ykköspesikseen sai Kirittärien lisäksi Lapuan Virkiä.

Mielenkiintoa sarjataulukon molemmissa päissä

Poikkeuskaudella pesäpallosarjoista ei pudonnut joukkueita. Kun joukkuemäärät palautetaan entisiksi pesäpallon juhlavuodelle 2022, putoamispeikko vaanii miesten Ykköspesiksessä kolmea ja naisten Ykköspesiksessä neljää joukkuetta.

Superpesiksen ja Ykköspesiksen välillä pelataan karsintasarja, kuten Pesäpalloliitto tiedotti aiemmin. Ykköspesiksestä karsintasarjaan yltää sekä miesten että naisten osalta neljä parasta.

Naisten Ykköspesiksessä ovat mukana Kirittäret Jyväskylästä, Pesäkarhut Porista ja Lapuan Virkiä, joilla on jo joukkueet Superpesiksessä. Pesäpallon kilpailumääräysten mukaan seurojen kakkosjoukkueilla ei tällöin ole osallistumisoikeutta karsintasarjaan. Naisten Ykköspesiksen molemmissa lohkoissa on seitsemän joukkuetta, joilla on mahdollisuus kilpailullisella menestyksellä saavuttaa paikka karsintasarjassa.

Miesten Ykköspesiksen otteluohjelma 2021

To 13.5. Vähänkyrön Viesti - Alavuden Peli-Veikot 14.00

To 13.5. Loimaan Palloilijat - Jyväskylän Lohi 15.00

To 13.5. Puijon Pesis, Kuopio - Laukaan Urheilijat 17.00

La 15.5. Jyväskylän Lohi - Oulun Lippo 14.00

La 15.5. Alajärven Ankkurit - Puijon Pesis, Kuopio 15.00

La 15.5. Ikaalisten Tarmo - Simon Kiri 15.00

La 15.5. Kannuksen Ura - Loimaan Palloilijat 15.00

Su 16.5. Laukaan Urheilijat - Oulun Lippo 14.00

Su 16.5. Alavuden Peli-Veikot - Simon Kiri 16.00

Su 16.5. Ulvilan Pesä-Veikot - Vähänkyrön Viesti 16.00

Ke 19.5. Loimaan Palloilijat - Ikaalisten Tarmo 18.00

La 22.5. Puijon Pesis, Kuopio - Kannuksen Ura 13.00

La 22.5. Jyväskylän Lohi - Alajärven Ankkurit 14.00

La 22.5. Ikaalisten Tarmo - Ulvilan Pesä-Veikot 15.00

La 22.5. Vähänkyrön Viesti - Laukaan Urheilijat 15.00

La 22.5. Oulun Lippo - Alavuden Peli-Veikot 16.00

Su 23.5. Simon Kiri - Alavuden Peli-Veikot 16.00

Ke 26.5. Alavuden Peli-Veikot - Ulvilan Pesä-Veikot 18.00

La 29.5. Alavuden Peli-Veikot - Ikaalisten Tarmo 14.00

La 29.5. Laukaan Urheilijat - Jyväskylän Lohi 14.00

La 29.5. Kannuksen Ura - Alajärven Ankkurit 15.00

La 29.5. Ulvilan Pesä-Veikot - Puijon Pesis, Kuopio 15.00

La 29.5. Oulun Lippo - Vähänkyrön Viesti 16.00

Su 30.5. Loimaan Palloilijat - Puijon Pesis, Kuopio 15.00

Su 30.5. Simon Kiri - Vähänkyrön Viesti 16.00

Ke 2.6. Jyväskylän Lohi - Alavuden Peli-Veikot 18.00

Ke 2.6. Kannuksen Ura - Oulun Lippo 18.00

To 3.6. Alajärven Ankkurit - Loimaan Palloilijat 18.00

To 3.6. Ikaalisten Tarmo - Laukaan Urheilijat 18.00

To 3.6. Puijon Pesis, Kuopio - Simon Kiri 18.00

Su 6.6. Laukaan Urheilijat - Ulvilan Pesä-Veikot 14.00

Su 6.6. Oulun Lippo - Alajärven Ankkurit 16.00

Su 6.6. Simon Kiri - Kannuksen Ura 16.00

Ke 9.6. Alavuden Peli-Veikot - Loimaan Palloilijat 18.00

Ke 9.6. Kannuksen Ura - Laukaan Urheilijat 18.00

Pe 11.6. Puijon Pesis, Kuopio - Vähänkyrön Viesti 18.00

La 12.6. Jyväskylän Lohi - Simon Kiri 14.00

La 12.6. Alajärven Ankkurit - Ikaalisten Tarmo 15.00

La 12.6. Ulvilan Pesä-Veikot - Oulun Lippo 15.00

Su 13.6. Laukaan Urheilijat - Simon Kiri 14.00

Su 13.6. Vähänkyrön Viesti - Puijon Pesis, Kuopio 14.00

Su 13.6. Ikaalisten Tarmo - Alavuden Peli-Veikot 15.00

Su 13.6. Kannuksen Ura - Jyväskylän Lohi 15.00

Su 13.6. Loimaan Palloilijat - Oulun Lippo 15.00

Ke 16.6. Laukaan Urheilijat - Puijon Pesis, Kuopio 18.00 Siilinjärvellä

To 17.6. Vähänkyrön Viesti - Loimaan Palloilijat 18.00

Pe 18.6. Alajärven Ankkurit - Ulvilan Pesä-Veikot 18.00

Pe 18.6. Puijon Pesis, Kuopio - Ikaalisten Tarmo 18.00

La 19.6. Laukaan Urheilijat - Ikaalisten Tarmo 14.00

La 19.6. Loimaan Palloilijat - Kannuksen Ura 16.00

La 19.6. Oulun Lippo - Jyväskylän Lohi 16.00

Su 20.6. Alavuden Peli-Veikot - Vähänkyrön Viesti 16.00

Su 20.6. Simon Kiri - Jyväskylän Lohi 16.00

Su 20.6. Ulvilan Pesä-Veikot - Kannuksen Ura 16.00

Ti 22.6. Ikaalisten Tarmo - Vähänkyrön Viesti 18.00

Ke 23.6. Alajärven Ankkurit - Kannuksen Ura 18.00

Ke 23.6. Jyväskylän Lohi - Puijon Pesis, Kuopio 18.00

Ke 23.6. Oulun Lippo - Simon Kiri 18.00

Ke 23.6. Ulvilan Pesä-Veikot - Loimaan Palloilijat 18.00

Ke 30.6. Kannuksen Ura - Simon Kiri 18.00

Ke 30.6. Puijon Pesis, Kuopio - Alajärven Ankkurit 18.00

Pe 2.7. Alavuden Peli-Veikot - Puijon Pesis, Kuopio 18.00

Pe 2.7. Vähänkyrön Viesti - Oulun Lippo 18.00

La 3.7. Jyväskylän Lohi - Laukaan Urheilijat 14.00

La 3.7. Alajärven Ankkurit - Vähänkyrön Viesti 15.00

La 3.7. Ikaalisten Tarmo - Kannuksen Ura 15.00

La 3.7. Simon Kiri - Ulvilan Pesä-Veikot 17.00

Su 4.7. Loimaan Palloilijat - Alavuden Peli-Veikot 15.00

Su 4.7. Oulun Lippo - Ulvilan Pesä-Veikot 16.00

Ke 7.7. Kannuksen Ura - Ikaalisten Tarmo 18.00

Ke 7.7. Puijon Pesis, Kuopio - Oulun Lippo 18.00

Ke 7.7. Laukaan Urheilijat - Loimaan Palloilijat 18.00

Ke 7.7. Ulvilan Pesä-Veikot - Jyväskylän Lohi 18.00

To 8.7. Vähänkyrön Viesti - Alajärven Ankkurit 18.00

Ke 14.7. Alavuden Peli-Veikot - Kannuksen Ura 18.00

Ke 14.7. Ikaalisten Tarmo - Puijon Pesis, Kuopio 18.00

Ke 14.7. Jyväskylän Lohi - Ulvilan Pesä-Veikot 18.00

Ke 14.7. Loimaan Palloilijat - Vähänkyrön Viesti 18.00

To 15.7. Alajärven Ankkurit - Oulun Lippo 18.00

La 17.7. Kannuksen Ura - Alavuden Peli-Veikot 15.00

La 17.7. Vähänkyrön Viesti - Ikaalisten Tarmo 15.00

La 17.7. Simon Kiri - Loimaan Palloilijat 17.00

Su 18.7. Laukaan Urheilijat - Alajärven Ankkurit 12.00 Siilinjärvellä

Su 18.7. Oulun Lippo - Loimaan Palloilijat 16.00

Su 18.7. Puijon Pesis, Kuopio - Jyväskylän Lohi 17.00

Ti 20.7. Ikaalisten Tarmo - Jyväskylän Lohi 18.00

Ke 21.7. Alajärven Ankkurit - Simon Kiri 18.00

Ke 21.7. Ulvilan Pesä-Veikot - Alavuden Peli-Veikot 18.00

Ke 21.7. Vähänkyrön Viesti - Kannuksen Ura 18.00

Pe 23.7. Oulun Lippo - Laukaan Urheilijat 18.00

La 24.7. Jyväskylän Lohi - Loimaan Palloilijat 14.00

La 24.7. Ikaalisten Tarmo - Alajärven Ankkurit 15.00

La 24.7. Kannuksen Ura - Ulvilan Pesä-Veikot 15.00

La 24.7. Simon Kiri - Laukaan Urheilijat 17.00

Su 25.7. Alavuden Peli-Veikot - Jyväskylän Lohi 16.00

Ma 26.7. Loimaan Palloilijat - Ulvilan Pesä-Veikot 18.00

Ke 28.7. Puijon Pesis, Kuopio - Alavuden Peli-Veikot 18.00

Ke 28.7. Laukaan Urheilijat - Vähänkyrön Viesti 18.00

Ke 28.7. Oulun Lippo - Kannuksen Ura 18.00

Ke 28.7. Simon Kiri - Alajärven Ankkurit 18.00

Ke 28.7. Ulvilan Pesä-Veikot - Ikaalisten Tarmo 18.00

La 31.7. Alavuden Peli-Veikot - Oulun Lippo 14.00

La 31.7. Ulvilan Pesä-Veikot - Simon Kiri 15.00

La 31.7. Vähänkyrön Viesti - Jyväskylän Lohi 15.00

Su 1.8. Alajärven Ankkurit - Laukaan Urheilijat 15.00

Su 1.8. Ikaalisten Tarmo - Oulun Lippo 15.00

Su 1.8. Kannuksen Ura - Vähänkyrön Viesti 15.00

Su 1.8. Loimaan Palloilijat - Simon Kiri 15.00

Ke 4.8. Alajärven Ankkurit - Alavuden Peli-Veikot 18.00

Ke 4.8. Puijon Pesis, Kuopio - Loimaan Palloilijat 18.00

Ke 4.8. Simon Kiri - Oulun Lippo 18.00

Ke 4.8. Vähänkyrön Viesti - Ulvilan Pesä-Veikot 18.00

Pe 6.8. Jyväskylän Lohi - Ikaalisten Tarmo 18.00

La 7.8. Laukaan Urheilijat - Kannuksen Ura 14.00

La 7.8. Ulvilan Pesä-Veikot - Alajärven Ankkurit 15.00

La 7.8. Oulun Lippo - Puijon Pesis, Kuopio 16.00

Su 8.8. Jyväskylän Lohi - Kannuksen Ura 14.00

Su 8.8. Loimaan Palloilijat - Alajärven Ankkurit 15.00

Su 8.8. Alavuden Peli-Veikot - Laukaan Urheilijat 16.00

Su 8.8. Simon Kiri - Puijon Pesis, Kuopio 16.00

Ke 11.8. Alajärven Ankkurit - Jyväskylän Lohi 18.00

Ke 11.8. Ikaalisten Tarmo - Loimaan Palloilijat 18.00

Ke 11.8. Laukaan Urheilijat - Alavuden Peli-Veikot 18.00

Ke 11.8. Vähänkyrön Viesti - Simon Kiri 18.00

Pe 13.8. Puijon Pesis, Kuopio - Ulvilan Pesä-Veikot 18.00

La 14.8. Loimaan Palloilijat - Laukaan Urheilijat 16.00

La 14.8. Simon Kiri - Ikaalisten Tarmo 17.00

Su 15.8. Alavuden Peli-Veikot - Alajärven Ankkurit 16.00

Su 15.8. Jyväskylän Lohi - Vähänkyrön Viesti 16.00

Su 15.8. Kannuksen Ura - Puijon Pesis, Kuopio 16.00

Su 15.8. Oulun Lippo - Ikaalisten Tarmo 16.00

Su 15.8. Ulvilan Pesä-Veikot - Laukaan Urheilijat 16.00

Karsintasarja

MSU=Miesten Superpesis | MYP=Miesten Ykköspesis

Pvm Kotijoukkue Vierasjoukkue Huom!

Ke 18.8. MSU 12 MYP 4 Alustava

Ke 18.8. MSU 13 MYP 3 Alustava

Ke 18.8. MYP 1 MSU 15 Alustava

Ke 18.8. MYP 2 MSU 14 Alustava

Su 22.8. MYP 3 MYP 1 Alustava

Su 22.8. MSU 15 MSU 13 Alustava

Su 22.8. MSU 14 MSU 12 Alustava

Su 22.8. MYP 2 MYP 4 Alustava

Ke 25.8. MSU 12 MSU 15 Alustava

Ke 25.8. MSU 13 MSU 14 Alustava

Ke 25.8. MYP 1 MYP 2 Alustava

Ke 25.8. MYP 4 MYP 3 Alustava

La 28.8. MYP 1 MSU 12 Alustava

La 28.8. MYP 2 MSU 13 Alustava

La 28.8. MYP 3 MSU 14 Alustava

La 28.8. MYP 4 MSU 15 Alustava

Su 29.8. MSU 12 MYP 2 Alustava

Su 29.8. MSU 13 MYP 4 Alustava

Su 29.8. MSU 14 MYP 1 Alustava

Su 29.8. MSU 15 MYP 3 Alustava

Ke 1.9. MSU 12 MSU 13 Alustava

Ke 1.9. MYP 1 MYP 4 Alustava

Ke 1.9. MYP 2 MYP 3 Alustava

Ke 1.9. MSU 14 MSU 15 Alustava

Su 5.9. MSU 13 MYP 1 Alustava

Su 5.9. MYP 3 MSU 12 Alustava

Su 5.9. MSU 15 MYP 2 Alustava

Su 5.9. MYP 4 MSU 14 Alustava

Oikeudet muutoksiin pidätetään.