Veto piti ko­tie­tun­sa: fi­naa­li­kak­sik­ko on sel­vil­lä vii­meis­tään tors­tai­na

Vimpeli
Heikkalan veljekset Olli ja Juho ovat esiintyneet edukseen koko kauden. Tuulettamisen aihetta oli myös Mansea vastaan sunnuntaina.
Heikkalan veljekset Olli ja Juho ovat esiintyneet edukseen koko kauden. Tuulettamisen aihetta oli myös Mansea vastaan sunnuntaina.
Kuva: Tanja Korpela

Miesten superpesiksen välierät etenevät ripeää tahtia, viimeistään torstaina on selvillä finalistit. Vimpeli ja Sotkamo lähtivät peleihin selvinä suosikkeina, mutta mutkia on tullut välillä matkaan.

Välierien luonne on toinen kuin runkosarjassa ja pelit ovat tiukempia. Kempele haki voiton Sotkamosta ja muutenkin ottelusarja on edennyt tasaisena.

Vimpeli puolestaan kärsi tappion Tampereen Kaupissa tuloksin 2–0(5–2, 2–1). Veto ei saanut oikein purettua vaihtotilanteita ja myöskin kotiutukset tökkivät. Siitä on pitkä aika kun Veto on jäänyt sisäpelissään kolmeen juoksuun.

Kolmas peli Saarikentällä oli sekin perin vaihteleva. Kotijoukkue ei meinannut millään saada sisäpeliään käyntiin. Lisäksi sattui yksi huono ulkovuoro ja niinpä Veto oli viimeisen sisävuoron alkaessa 1–4 tappiolla.

Sitten homma aukeni, Saarikentän miehet saivat pelinsä rullaamaan.

Janne Mäkelä osoitti jälleen, että tiukassa paikassa lyönti kulkee.
Janne Mäkelä osoitti jälleen, että tiukassa paikassa lyönti kulkee.
Kuva: Tanja Korpela

Matias Rinta-aho, Jukka Pekka Vainionpää ja Janne Mäkelä iskivät pelin tasoihin. Manselle ei enää annettu mahdollisuuksia omalla sisävuorollaan.

Toiselle jaksolle Veto tuli vahvasti. Avausjuoksun löi Jukka-Pekka Vainionpää ja tarvittiin videotarkistus vahvistamaan, että Jere Saukko ehti kotiin. Jakson ratkaisi Aleksi Lassilan kolmoskulmalyönti, joka painui jokeen asti, tuloksena 1+1 juoksua ja kunnari oli Aleksille toinen välierissä.

Kolmannessa vuorossa Vedon ulkokenttä pompotteli palloa niin että tilanteeksi tuli jo 5–3. Veto sai kuitenkin ulkopelinsä kuosiin eikä Manse tehnyt enempiä juoksuja. Lopussa yleisön mieleen jäivät Vedon ulkokentän huikeat polttoheitot, joilla tehtiin kaksikin paloa samassa vaihtotilanteessa.

Sotkamo otti sekin kotivoiton ja on vahvasti kiinni finaalipaikassa.

Naisissa Lapuan taistelu ei riittänyt vaan ennakkosuosikit Manse ja Porin Pesäkarhut ratkovat mestaruuden. Kaikissa tapauksissa finaaleja pelataan jo ensi viikonvaihteessa.

Ilmoita asiavirheestä