Viime viikko synkin ko­ro­na­tar­tun­ta­viik­ko maa­kun­nas­sa, sai­raa­lan­hoi­dos­sa olevin ikä­haa­ruk­ka on nyt suuri

Arkistokuva: Jarno Pellinen
Arkistokuva: Jarno Pellinen

Tänään maanantaina kokoontunut Nyrkki päätti Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin jatkavan koronaepidemian leviämisvaiheessa.

Viikolla 43, eli viime viikolla, todettiin yhteensä 168 tartuntaa, mikä on viikkokohtainen ennätys koko pandemian ajalta. Edellisellä viikolla tartuntoja todettiin 125.

14 vuorokauden ilmaantuvuus on nyt 151,8 / 100 000 asukasta. Tartuntoja on ympäri maakuntaa ja paljon joukkoaltistumisia.

Lokakuussa todettiin yhteensä 579 koronatartuntaa, mikä on kuukausikohtainen ennätys koko pandemia-aikana.

Erikoissairaanhoidossa on tällä hetkellä 8 koronapotilasta, joiden ikähaarukka on 7–92 vuotta.

Lokakuun aikana erikoissairaanhoidon vuodeosastolla olleista yli 60 prosenttia oli täysin rokottamattomia. Terveyskeskuksen vuodeosastolla on 6 koronapotilasta.

Etätyösuositus on voimassa 30.11.2021 saakka.

Tartunnoista suurin osa, lähes puolet, on perhepiirin tartuntoja, mutta tartuntoja tuli myös koulun tai sote-yksikön tartuntaketjusta. 18 prosenttista tartunnoista tartunnanlähde jäi epäselväksi.

Positiivisten koronatestien osuus on noussut ja se on nyt 5,2 %. Sairastuneista 56 % oli jo karanteenissa tartunnan tullessa ilmi.

Etelä-Pohjanmaan rokotuskattavuus koko väestöstä: 71,8 % on saanut 1. rokotuksen ja 65,7 % myös 2. rokotuksen. Koko Suomessa 75,4 % on saanut 1. rokotuksen ja 69,2 % myös 2. rokotuksen. Leviämisvaiheen ravintolarajoitusten myötä into rokotusten ottamiseen on lisääntynyt huomattavasti.

Viime viikolla otettiin yhteensä 3176 covid-19-näytettä, keskimäärin 527 näytettä per päivä. Keskimääräinen viive pyynnöstä tulokseen on 17,8 tuntia.

Koronatilannetta ja alueen rokotustilannetta voi seurata sairaanhoitopiirin koronasivustolla www.epshp.fi/korona.

Ilmoita asiavirheestä