Vimpelin kunnanhallitus käsittelee tiistaina kunnalle tehtyä myyntitarjousta Tallettaja-nimisestä tilasta, jolla sijaitsee niin sanottu ”Kauniston talo” (Patruunantie 18).
Kiinteistö sijaitsee kirkonkylässä ja tilalla on vanha 2-kerroksinen asuin-liiketalo. Rakennus on rakennettu kahdessa vaiheessa vuosina 1934 ja 1946.
Tilan pinta-ala on 1 500 m2. Tilalla on sähköliittymä ja vesi- ja viemäriliittymä.
Tekninen johtaja on pyytänyt kohteesta hinta-arviota ja rakennus luokitellaan arviossa huonokuntoiseksi, purkukuntoiseksi ja asuinkelvottomaksi.
Sähkö-, vesi- ja viemäriliittymien arvo on yhteensä noin 6 375 euroa.
Kunnanjohtaja ja tekninen johtaja ovat käyneet omistajan kanssa neuvottelua myyntitarjouksen pohjalta.
Vuoden 2019 talousarvion investointiosassa on varattu kiinteistöjen hankintaa varten määräraha.
Kunnanhallituksen esityslistalle ei ole vielä laadittu varsinaista esitystä, vaan asiasta päätetään kokouksessa.
Vaihtoehtoja on otettu esille kaksi: valtuustolle esitetään kiinteistön hankintaa myyjän esittämällä hinnalla tai sitten kunnanhallitus voisi tehdä vastatarjouksen.