Vim­pe­lin kun­nan­hal­li­tus teki pää­tök­siä nuorten ke­sä­töi­hin liit­tyen

Vimpeli
Vimpelin kunta työllistää kesällä nuoria ja maksaa kesätyötukea yrityksille, yhdistyksille ja yksityisille, jotka työllistävät nuoria Vimpelin kunnan alueella. Arkistokuva
Vimpelin kunta työllistää kesällä nuoria ja maksaa kesätyötukea yrityksille, yhdistyksille ja yksityisille, jotka työllistävät nuoria Vimpelin kunnan alueella. Arkistokuva
Kuva: Erja Pekkala

Vimpelin kunnanhallitus päätti kokouksessaan laittaa nuorille hakuun 20 kesätyöpaikkaa. Palkkauksessa noudatetaan paikallista sopimusta.

Kunnanhallitus päätti myös maksaa kesätyötukea yrityksille, yhdistyksille ja yksityisille, jotka työllistävät nuoria Vimpelin kunnan alueella. Tuki on 210 euroa kahden viikon ajalle. Kesätyöntekijää kohden on yksi tukijakso, joka edellyttää vähintään kahden viikon kesätyösopimusta. Työ voi olla esimerkiksi nurmikonleikkuuta yksityisellä.

Työllistettävät nuoret ovat vuosina 2000–2008 syntyneitä.

Tukea voidaan maksaa myös yrittäjän perheenjäsenistä, mutta tukea ei myönnetä yksityishenkilölle oman perheenjäsenen palkkaukseen. Samalle työantajalle maksetaan tukea enintään kahden kesätyöntekijän palkkaamiseen. Poikkeuksena kuitenkin 4H-yhdistys, jolle annetaan tukea viiden kesätyöntekijän palkkaamiseen.

Mikäli kunta ei pysty suoraan kesätyöllistämään nuoria, voidaan tukeen varatun määrärahan lisäksi käyttää palkkaukseen varatusta määrärahasta säästyvää määrärahaa.

Mainos
Järviseutu-lehden pelit

Pelaa Järviseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä