VIRANOMAISTIEDOTE:
Tilannetietoa Järvi-Pohjanmaan perusturvan yhteistoiminta-alueen koronatilanteesta 24.11.2020
Alajärven kaupungin alueella on todettu yhteensä 54 positiivista koronatartuntaa 14.-24.11.2020 välisenä aikana. Luku ei ole kasvanut eilisestä.
Alueena Alajärvi on pandemian kiihtymisvaiheessa. Tartuntalähteet ovat hyvin tiedossa ja tartunnan saaneet on asetettu eristyksiin. Karanteeniin asetettuja altistuneita Järvi-Pohjanmaan yhteistoiminta-alueella on noin 370. Altistuneissa on paljon ikäihmisiä sekä sosiaali- ja terveydenhuollon henkilöstöä.
Järvi-Pohjanmaan koronatilanteesta johtuen on sivistystoimen palveluiden osalta linjattu seuraavaa:
Varhaiskasvatus
Kaikki Alajärven ja Vimpelin varhaiskasvatuksen yksiköt ovat avoinna pl. Koulumäen päiväkoti, joka on suljettu 6.12.2020 asti. Avoimen varhaiskasvatuksen toiminta on keskeytetty toistaiseksi.
Alajärven kaupungin ja Vimpelin kunnan varhaiskasvatuksessa hyvitetään asiakasmaksut, mikäli huoltajat voivat järjestää lastensa hoidon itse.
Esi- ja perusopetus
Olemme aiemmin pandemiajohtoryhmän kautta tiedottaneet, että Alajärven kaupunki järjestää lähiopetuksen esioppilaille, 1-3 luokkien oppilaille ja erityisen tuen päätöksellä oleville oppilaille yksiköittäin heti, kun se on mahdollista ja oppilaiden turvallisuus lähiopetuksessa voidaan taata.
Kuitenkin aluehallintoviraston kehotuksesta aloitamme lähiopetuksen tarjoamisen välittömästi. Koulutuksen järjestäjänä Alajärven kaupunki ei voi toimia muulla tavoin. Pahoittelemme asiasta mahdollisesti aiheutunutta epävarmuutta. Pyrimme järjestämään lähiopetuksen mahdollisimman turvallisesti. Koulut tiedottavat yksityiskohtaisemmista järjestelyistä omien kanaviensa kautta.
Perusopetuksen 4-9 vuosiluokkien oppilaat, pois lukien erityisen tuen päätöksellä olevat oppilaat, jatkavat etäopetuksessa 6.12.2020 asti. Lisätietoa koulujen järjestelyistä löytyy Wilma-tiedotteista ja koulujen omilta sivuilta.
Koulukuljetukset ajetaan lähiopetuksessa olevien osalta 25.11.2020 alkaen normaalisti.
Ruuan jakelu etäopetuksessa oleville oppilaille aloitetaan tiistaina 24.11.2020. Tiistain ruoka-annoksen voivat noutaa kaikki ne, jotka ovat aterian tilanneet.
Lukio-opetus
Alajärven ja Vimpelin lukio-opetus toteutetaan etäopiskeluna lukukauden loppuun. Syksyn ylioppilasjuhlat järjestetään kevään 2021 juhlien yhteydessä. Opiskelijoiden ruuan jakelu aloitetaan tiistaina 24.11.2020.
Taiteen perusopetus
Alajärven musiikkiopisto ja kuvataidekoulu Eero jatkavat etäopetuksessa lukukauden loppuun.
Vimpelissä Etelä-Pohjanmaan musiikkiopisto antaa etäopetusta.
Kansalaisopisto
Järvi-Pohjanmaan kansalaisopiston kaikki lähiopetus on keskeytetty 6.12.2020 asti.
Kirjastot
Kirjastot aloittavat uloslainauksen 25.11.2020. Tarkemmat ohjeet löytyvät kaupungin ja kirjaston sivuilta. Kirjastojen muut tilat avataan ja kirjastoauto aloittaa toimintansa 7.12.2020 alkaen.
Vapaa-aikatoimi
Ulkoliikuntatilat ovat avoinna.
Kaikki harrastus- ja vapaa-ajan toiminta Alajärven kaupungin ja Vimpelin kunnan sivistystoimen käytössä olevissa tiloissa keskeytetään 6.12.2020 asti.
Museo
Nelimarkkamuseo on suljettuna 6.12.2020 asti.
On ensiarvoisen tärkeää, että kuntalaiset huolehtivat kaikissa tilanteissa hyvästä käsi- ja yskimishygieniasta, turvaväleistä sekä muistavat käyttää kasvomaskeja. Lisäksi on tärkeä huomioida muut aiemmin annetut alueelliset suositukset ja rajoitukset. Muistutamme myös Koronavilkun käytöstä.
Järvi-Pohjanmaan pandemiajohtoryhmän puolesta asiasta tiedottivat peruspalvelujohtaja Tanja Penninkangas, sivistystoimenjohtaja Esa Kaunisto, tartuntataudeista vastaava lääkäri Leena Uusitalo, Vimpelin kunnanjohtaja Sam Leijonanmieli, Lappajärven kunnanjohtaja Sami Alasara ja Alajärven kaupunginjohtaja Vesa Koivunen.