Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirissä todettiin eilen kaksi uutta tapausta. Tartuntojen kokonaismäärä on 85. Molemmat tartunnat liittyvät Lapin ruskamatkailuun. Jäljitystyö on tehty. Sairaalahoidossa on muutamia koronaviruspotilaita.
STM:n kehoituksesta sairaanhoitopiirit ovat koonneet alueilleen työryhmän ”nyrkin”, jolle kuuluu maakunnallisen tilannekuvan ylläpito ja mahdollisten rajoitussuositusten tekeminen ja väestölle tiedottaminen.
Etelä-Pohjanmaan nyrkkiin kuuluu edustajia sairaanhoitopiiristä, alueen kolmesta terveyskeskuksesta, THL:stä, aluehallintovirastosta ja Elystä.
Eilen pidetyssä ensimmäisessä kokoontumisessa päätettiin, että maskeja tulee käyttää kaikissa yleisötilaisuuksissa, kuten urheilutapahtumissa, kulttuuritapahtumissa ja seurakuntien tilaisuuksissa. Nyrkki kokoontuu viikoittain.
Järvi-Pohjanmaalla on todettu koronatartuntoja ja näihin liittyy laaja joukkoaltistuminen.
COVID-19 -näytteitä on Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirissä otettu tähän mennessä kaikkiaan 28 331. Eilen tutkittiin 416 näytettä.
Seuraavan tiedotteen koronatilanteesta annamme maanantaina 5.10.2020 klo 10.30.
Koronatilannetta sairaanhoitopiirissä voi seurata nettisivullamme, jonne päivittyy sekä tartuntatilanne että sairaanhoitopiirin kautta tutkittujen koronavirusnäytteiden määrä www.epshp.fi/korona